Порядок повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу
Запитання
Як правильно повідомити Державній фіскальній службі про прийняття працівника на роботу?
Відповідь
Частиною 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України передбачено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору. Такий договір має оформлятися наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу.
Також закон зобов’язує роботодавця повідомляти про оформлення працівника центральному органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
У постанові КМУ «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17 червня 2015 року № 413 (далі – Постанова № 413) визначено, в який спосіб це має відбуватися. Документом передбачено три варіанти повідомлення ДФС про працевлаштування особи:
- за допомогою засобів електронного зв’язку з використанням цифрового підпису відповідальних осіб;
- на паперових носіях, додавши до них електрону копію;
- на паперових носіях у випадках, коли йдеться про працевлаштування не більше п’яти осіб.
При цьому власник підприємства або уповноважений ним органом або фізична особа зобов’язані повідомляти територіальні органи ДФС за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.
Дата наказу (розпорядження) про прийняття працівника на роботу та дата початку роботи працівника відрізняються. Це випливає з Додатку до Постанови № 413, в якому є дві окремі колонки: «8. Дата видання наказу або розпорядження про прийняття на роботу» і «9. Дата початку роботи».
CКАЧАТИ БЛАНК ПОВІДОМЛЕННЯ
Така ж думка наведена і в Листі Міністерства соціальної політики України від 10.08.2015 р. № 1038/13/84-15 – дата наказу про прийняття працівника на роботу та дата початку роботи працівника не співпадають.
Відповідно до Листа Держпраці України від 3.08.2015 р. № 1364/24/21/01/2298-15 щодо подання Повідомлення про прийняття працівника на роботу, повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу є частиною укладання трудового договору, яке складається із виданого наказу та повідомлення ДФС та її територіальних органів.
Важливо пам’ятати, що згідно зі ст. 265 КЗпПУ у випадку фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Детальніше про нові штрафи за порушення законодавства про працю читайте в статті.