Розірвання трудового договору у строк, про який просить працівник

374

Запитання

В яких випадках роботодавець має звільнити працівника у строк, про якій він просить?

Відповідь

Згідно зі статтею 38 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) працівник повинен заздалегідь попередити роботодавця про своє бажання звільнитися. Законом передбачено, що він має повідомити про це власника або уповноважений ним орган письмово та за два тижні. Однак в деяких випадках цей строк може бути зменшено. Все залежить від обставин, які підштовхнули працівника на такий крок. Серед них, зокрема:

  • переїзд на нове місце проживання;
  • переведення одного із подружжя на роботу в іншу місцевість;
  • вступ до навчального закладу;
  • неможливість проживання в цій місцевості, підтверджена медичним висновком;
  • вагітність;
  • догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку чи дитиною-інвалідом;
  • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи;
  • вихід на пенсію;
  • прийняття на роботу за конкурсом;
  • невиконання роботодавцем законодавства про працю чи умов колективного або трудового договору, інші поважні причини.

Всі наведені вище обставини мають спільну ознаку – неможливість особи працювати далі. За наявності будь-якої з них роботодавець зобов’язаний розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення? Читайте також: Колективний договір: охорона праці та інші питання

Однак, навіть за відсутності передбачених у законі підстав, працівник може не чекати закінчення двотижневого терміну після подання ним заяви про звільнення, якщо у роботодавця не буде заперечень щодо цього. За домовленістю сторін трудового договору працівник може звільнитися навіть у день подання заяви.

Також він наділений правом розірвати трудовий договір у визначений ним строк, якщо роботодавець не дотримується законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору.

Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення? Читайте також: Порушення законодавства про охорону праці

Бувають випадки, коли працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботу і не вимагає розірвання трудового договору. Як тоді повинен діяти роботодавець? У КЗпП вказано, що в такому разі власник або уповноважений ним орган не вправі звільнити працівника. Водночас, якщо на його місце вже запрошено іншу особу, відмовити якій у прийнятті на роботу забороняє законодавство, попередній працівник все ж має бути звільнений.

За інформацією Держпраці у Кіровоградській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Заходи безпеки під час роботи із сонячними панелями та батареями

Вимоги безпеки під час використання сонячних батарей – важливий аспект охорони праці. Про основні небезпеки під час роботи із сонячними панелями та батареями, рекомендації щодо поводження з сонячними панелями та особливості дотримання вимог пожежної безпеки читайте у статті.
8

Наказ про створення служби охорони праці

Під час створення на підприємстві служби охорони праці та призначення відповідальної особи за стан охорони праці вам знадобиться наказ про створення служби охорони праці. У статті ви знайдете приклад такого наказу та матимете змогу скачати його.
23673

Температурний скринінг працівників: як запровадити

Проведення температурного скринінгу працівників — обов’язкова процедура профілактичних заходів. Як організувати температурний скринінг на підприємстві, хто має контролювати його та як скласти наказ про запровадження температурного скринінгу — відповідає експерт.
36705

Як безпечно експлуатувати генератори електричної енергії

Масове використання генераторів стало новою українською реальністю. У статті розповідаємо про переваги різних видів генераторів, як організувати їх безпечну роботу й подбати про пожежну безпеку та які вимоги до обслуговувального персоналу
10536

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
32678