Розірвання трудового договору у строк, про який просить працівник

418

Запитання

В яких випадках роботодавець має звільнити працівника у строк, про якій він просить?

Відповідь

Згідно зі статтею 38 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) працівник повинен заздалегідь попередити роботодавця про своє бажання звільнитися. Законом передбачено, що він має повідомити про це власника або уповноважений ним орган письмово та за два тижні. Однак в деяких випадках цей строк може бути зменшено. Все залежить від обставин, які підштовхнули працівника на такий крок. Серед них, зокрема:

  • переїзд на нове місце проживання;
  • переведення одного із подружжя на роботу в іншу місцевість;
  • вступ до навчального закладу;
  • неможливість проживання в цій місцевості, підтверджена медичним висновком;
  • вагітність;
  • догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку чи дитиною-інвалідом;
  • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи;
  • вихід на пенсію;
  • прийняття на роботу за конкурсом;
  • невиконання роботодавцем законодавства про працю чи умов колективного або трудового договору, інші поважні причини.

Всі наведені вище обставини мають спільну ознаку – неможливість особи працювати далі. За наявності будь-якої з них роботодавець зобов’язаний розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення? Читайте також: Колективний договір: охорона праці та інші питання

Однак, навіть за відсутності передбачених у законі підстав, працівник може не чекати закінчення двотижневого терміну після подання ним заяви про звільнення, якщо у роботодавця не буде заперечень щодо цього. За домовленістю сторін трудового договору працівник може звільнитися навіть у день подання заяви.

Також він наділений правом розірвати трудовий договір у визначений ним строк, якщо роботодавець не дотримується законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору.

Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення? Читайте також: Порушення законодавства про охорону праці

Бувають випадки, коли працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботу і не вимагає розірвання трудового договору. Як тоді повинен діяти роботодавець? У КЗпП вказано, що в такому разі власник або уповноважений ним орган не вправі звільнити працівника. Водночас, якщо на його місце вже запрошено іншу особу, відмовити якій у прийнятті на роботу забороняє законодавство, попередній працівник все ж має бути звільнений.

За інформацією Держпраці у Кіровоградській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14315

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
617

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4835