Спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту: загальна характеристика
Запитання
Відповідь
На робочому місці працівникові дуже часто доводиться контактувати з небезпечними та шкідливими факторами:
- фізичними (механічними, термічними та інші);
- хімічними;
- біологічними;
- психофізичними.
Для протидії їм використовуються спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту. Найбільш затребуваними є:
- засоби захисту голови;
- спеціальне взуття;
- спеціальний одяг.
Видача працівникам спецодягу та інших засобів індивідуального захисту здійснюється за кошт роботодавця.
Збереження голови
Для безпеки голови застосовують захисні каски, шляпи та підшоломники. Їх використання дозволяє попередити травмування голови під час будівельних, монтажних, вантажних, зварювальних робіт, при очищенні колодязів та ємностей, видобуванні руди та вугілля тощо.
Основним засобом захисту голови є каска. Вона має попереджувати травмування від механічних чинників, потоків води та електричного струму. Конструктивно складається із корпусу та внутрішньої оснастки.
Корпус виготовляється з пластику (зазвичай – з поліетилену). Внутрішня оснастка виготовляється з капронової, бавовняної чи поліетиленової стрічки. Її завдання – амортизувати удар (при вертикальному ударі з енергією у 50 джоулів на голову має передаватися зусилля не більше 5 джоулів). Корпус каски повинен надійно захищати голову від падіння твердих предметів (у тому числі гострих), захищати від електричного струму напругою до 400 вольт, припиняти горіння через 5 секунд після видалення із полум’я пальника.
Одною з важливіших вимог до конструкції каски є провітрювання підкасочного простору, який здійснюється через кільцевий проміжок між несучою стрічкою та корпусом. Для додаткової вентиляції у корпусі каски можливо розміщення допоміжних отворів.
Ще для захищення від механічного та температурного впливу використовують підшоломники. Бувають вони хутрові та бавовняні, прості чи з утеплювальною підкладкою. Одягають їх під каску чи без неї. У гарячих цехах металургійної чи гірничої промисловості для захищенняу голови використовують повстяні шляпи.
Спецвзуття
Для захисту ніг від негативних зовнішніх факторів використовують спеціальне взуття:
- черевики;
- напівчеревики;
- чоботи;
- напівчоботи;
- туфлі;
- калоші;
- боти;
- тапочки.
Спецвзуття має захищати від механічного впливу (ударів, проколів, порізів, вібрації), ковзання, підвищених та понижених температур, вологи, електричного струму тощо.
Основним матеріалом спеціального взуття може бути шкіра – натуральна чи штучна. Натуральна шкіра більш якісна, вона краще виконує захисні функції та забезпечує більш комфортний мікроклімат. Штучна шкіра за усіма показниками поступається натуральній, але коштує вона у рази дешевше.
Для роботи при низьких температурах у взуття додається утеплення. Це може бути натуральне чи штучне хутро, синтетичні матеріали. Натуральне хутро більш якісне, але ціна його вища.
Від ударів у області пальців захищаються взуттям, яке укріплюється металевим носком. Від проколів захищаються за допомогою сталевих пластин та пластикових вкладишів. Таке взуття затребуване на будівництві, у металургії та багатьох інших виробництвах.
Спецодяг
Захищення працівників від шкідливих та небезпечних факторів здійснюють за допомогою спеціального захисного одягу – костюмів, курток, плащів, комбінезонів тощо.
Безпека від проколів та порізів забезпечує спецодяг групи захищення від механічних впливів. Він відрізняється посиленими накладками у області колін, ліктів та сидіння. Виготовляється з бавовняної тканини, у яку додатково введено синтетичне волокно (лавсан, поліпропілен тощо). Це забезпечує високу стійкість до стирання та міцність при розриві та роздирі.
Захищення від підвищених температур забезпечує спеціальний одяг, який блокує теплове випромінювання, відкрите полум’я, іскри, бризки розплавленого металу, конвективне тепло. Матеріал залежить від того, які конкретно фактори треба блокувати. Наприклад, костюм зварювальника виробляють з брезенту, сталевара – з сукна, пожежного - зі спеціального негорючого водонепроникного матеріалу.
Від знижених температур захищаються за допомогою утеплених костюмів, курток та кожушків. Виготовляються вони з хутра чи тканини з наповнювачем (синтепоном, ватином).
У разі необхідності спецодяг може бути обладнаний світлоповертаючими стрічками. За її допомогою робітник буде виділятися на місцевості у темний час – світо відбиваючий матеріал повертає світло до його джерела на відстані до 300 метрів.
Більш докладніше про усі засоби індивідуального захисту читайте ТУТ