Відповідь
Працівникам, професії та посади яких не передбачені у Списку, але які в окремі періоди робочого часу виконують роботу у виробництвах, цехах, за професіями і на посадах, означених Списком, додаткову відпустку надають на тих же підставах, що і працівникам, які мають право на таку відпустку.
Щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими та важкими умовами праці до 35 календарних днів (стаття 7 ЗУ «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР) надають за Списком виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці (додаток 1 до постанови КМУ від 17.11.1997 № 1290; далі — Список № 1290).
Зауважимо, що Порядок застосування Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затверджено наказом Мінсоцполітики від 30.01.1998 № 16 (далі — Порядок № 16).
Важливо!
- Працівникам, професії та посади яких не передбачені у Списку № 1290, але які в окремі періоди робочого часу виконують роботу у виробництвах, цехах, за професіями і на посадах, означених Списком № 1290, додаткову відпустку надають на тих же підставах, що і працівникам, які мають право на таку відпустку (п. 3 Порядку № 16).
- Працівникам, професії та посади яких передбачені в розділі «Загальні професії за всіма галузями господарства», додаткову відпустку надають незалежно від того, в яких виробництвах чи цехах вони працюють, якщо ці професії і посади спеціально не передбачені у Списку № 1290 (п. 5 Порядку № 16).
Тривалість додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці встановлюють залежно від результатів атестації робочого місця за умовами праці та пропорційно фактично відпрацьованому працівником у цих умовах часу.
У розрахунок часу, що дає право працівнику на додаткову відпустку за шкідливі умови праці, зараховують дні, коли він фактично був зайнятий на роботах із шкідливими і важкими умовами праці не менше як половину тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.
Зверніть увагу!
Для надання працівникові зазначеної відпустки необхідно провести атестацію його робочого місця за умовами праці та розрахувати час, фактично відпрацьований на роботах зі шкідливими чинниками.
Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів забезпечується відповідними законодавчими нормами. Адже через певні фізичні, фізіологічні та інші особливості жінкам, неповнолітнім, інвалідам складніше реалізувати своє право на працю. У статті розповідаємо, як забезпечити рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, віку чи інвалідності, та створити безпечні умови праці для всіх.
Наказ про доплату за шкідливі умови праці допоможе встановити доплату за шкідливі умови праці, підтверджені під час атестації робочих місць за умовами праці. Скачайте зразок наказу про доплату за шкідливі умови праці.
Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.