Охорона праці при роботі на металообробних верстатах стругальної, довбальної та протяжної груп

1531

Запитання

Яких вимог охорони праці слід дотримуватися під час виконання робіт на металообробних верстатах стругальної, довбальної та протяжної груп?

Відповідь

Вимоги безпеки під час виконання робіт на металообробних верстатах містяться у главі 2 розділу ІІ Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 19.12.2013 року № 966 (далі – Правила). Окрім загальних положень главою 5 розділу ІІ Правил врегульовані вимоги охорони праці під час роботи на металообробних верстатах стругальної, довбальної та протяжної груп.

До вимог охорони праці Правил при виконанні відповідних робіт належать наступні:

  • при встановленні оброблюваної деталі на верстат та її зніманні стіл або повзун верстата повинен відводитись на найбільш можливу відстань від супорта;
  • перед встановленням заготовки на верстат її та поверхню закріплювальних пристроїв необхідно протерти, перевірити справність різцетримальної головки;
  • оброблювані деталі потрібно закріплювати спеціальними кріпильними деталями (болтами, притискними планками, упорами);
  • різці, що встановлюються, повинні бути правильно заточені, без тріщин та надламів;
  • при довбанні в упор треба залишати достатній вихід для різця та стружки;
  • регуляція та закріплення кулачків обмежувача ходу здійснюється тільки після вимкнення верстата та зупинки руху його частин;
  • при виконанні робіт з довгими протяжками на горизонтально-протяжних верстатах застосовуються рухомі люнети.

Зауважимо, що встановлена на верстат заготовка не повинна зачіпати стояки або супорт під час роботи верстата.

Перевірка правильності встановлення деталі на верстат

на невеликих верстатах

переміщуванням стола або повзуна вручну

на великих верстатах

за допомогою масштабної лінійки (у разі неможливості здійснювати переміщування стола вручну)

Заборонено при роботі на металообробних верстатах стругальної, довбальної та протяжної груп:

  • виконувати роботи на двоколонному вертикально-протяжному верстаті 2-м працівникам, а також перебувати біля одної колони під час установлювання деталі на другу колону;
  • відкидати різець руками під час холостого (зворотного) ходу верстата;
  • перевіряти рукою гострість та справність різця;
  • під час роботи верстата очищувати та поправляти різальний інструмент, пристосування та оброблювані деталі.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Враховуємо небезпечні та шкідливі виробничі фактори

Вплив небезпечних та шкідливих виробничих факторів на працівників може бути різним залежно від типу фактора, його інтенсивності та тривалості дії. Роботодавець зобов’язаний усунути шкідливі та небезпечні виробничі фактори або мінімізувати їхній вплив до гранично-допустимих значень, встановлених у санітарних нормах, правилах і нормативно-технічній документації. Які вирізняють шкідливі виробничі фактори та засоби захисту від них — далі у статті.
228582

Газонебезпечні роботи

Які роботи належать до газонебезпечних, хто може виконувати такі роботи та коли потрібен наряд-допуск, які вимоги передбачені у законодавстві до виконання газонебезпечних робіт? Читайте статтю та працюйте безпечно!
29461

Вимоги до безпеки праці у будівництві

Охорона праці на будівництві має бути організована таким чином, щоб захистити як робітників, які виконують роботи на об’єкті, так і сторонніх осіб, котрі можуть опинитися біля будівельного майданчика. Держава чітко визначає нормативи та стандарти безпечної роботи, яких слід дотримуватися відповідним суб’єктам господарювання.
22583

Затверджуємо Перелік робіт з підвищеною небезпекою

На будь-якому підприємстві, діяльність якого передбачає виконання небезпечних робіт, потрібно затвердити перелік робіт з підвищеною небезпекою. Якою нормативною базою при цьому користуватися — підкажемо у статті.
16600

Наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

Що таке наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки? Хто його видає і коли він потрібен? Яку форму бланка обрати та як правильно оформити? Відповіді на ці та інші питання — у статті. А також завантажуйте розроблений експертом бланк наряду допуску.
126575