Оглядові канави та естакади

7471

Запитання

Які є вимоги охорони праці до оглядових канав і естакад на автопідприємстві?

Відповідь

Вимоги до оглядових канав і естакад можна знайти у главі 5 розділу ІІІ Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказ Міністерства надзвичайних ситуацій України від 09.07.2012 № 964 (далі – Правила).

Зверніть увагу!

Розташування оглядових канав і естакад на території підприємства або в приміщеннях має гарантувати безпечний заїзд та з’їзд з них автотранспорту.

Габарити оглядових канав та естакад

Розміри оглядових канав і естакад визначаються залежно від типу транспортних засобів (далі – ТЗ), технологічного устаткування, що застосовується.

Довжина:

  • робочої зони оглядової канави і естакади має бути не менше габаритної довжини ТЗ;
  • робочої зони тупикової оглядової канави повинна бути такою, щоб ТЗ міг повністю встановлюватися на канаву, не закриваючи вхідні сходи і запасний вихід.

Ширина оглядової канави і естакади повинна розраховуватися, виходячи із розмірів колії ТЗ із врахуванням обладнання зовнішніх або внутрішніх реборд.

Глибина оглядових канав і висота естакад повинні забезпечувати вільний доступ до деталей, вузлів і агрегатів, розташованих знизу ТЗ.

Вид автотранспорту

Глибина оглядових канав і висота естакад,

м

для легкових автомобілів і автобусів особливо малого класу

1,3–1,5

для вантажних автомобілів і автобусів

1,1–1,2

для великотоннажних (позашляхових) автомобілів-самоскидів

0,5–0,7

Сполучення між канавами

При паралельному розташуванні тупикових оглядових канав вони з’єднуються траншеями. ЇЇ ширина приймається:

  • рівною 1,2 м без розміщення в ній обладнання:
  • 2,0–2,2 м при розміщенні обладнання.

При паралельному розташуванні проїзних оглядових канав вхід і вихід з них здійснюються через тунель (допускається застосування пересувної драбини з площадкою, яка є одночасно і перехідним містком):

  • висота тунелю від підлоги до низу перекриття повинна становити не менше 2 м;
  • а ширина тунелю — не менше 1 м.

Входи та виходи

Оглядові канави для входу до них і виходу обладнуються сходами шириною не менше 0,7 м

Кількість оглядових канав та сходів

для тупикових оглядових канав, об’єднаних траншеями

не менше 1 на 3 канави

для індивідуальних проїзних оглядових канав, об’єднаних тунелями

не менше 1 на 4 канави

для проїзних оглядових канав поточних ліній

не менше 2 кожну поточну лінію, розташованих з протилежних сторін (відстань до найближчого виходу повинна бути не більше 25 м)

для тупикових оглядових канав, не об’єднаних траншеями

1 на кожну канаву


Зверніть увагу!

Траншеї і виходи з них та тунелів, сходи і площадки естакад повинні мати огородження металевими перилами висотою не менше 0,9 м.

Вимоги до входів та виходів:

  • входи (виходи) оглядових канав, траншей і тунелів не повинні розташовуватися під автомобілями і на шляхах їх руху;
  • вихід (вхід) із однопостової тупикової оглядової канави в приміщення по ступінчастих сходах повинен бути з боку, протилежного заїзду автомобіля;
  • за наявності одного виходу канаву додатково обладнують скобами, закріпленими в її стіні, для запасного виходу.

Для безпечного виходу водія із ТЗ і посадки в нього естакади повинні обладнуватися площадками шириною, рівною ширині дверей ТЗ, плюс 0,3 м, але не менше 1,2 м.

Перильне огородження:

  • на тупикових естакадах улаштовується з 3-х сторін;
  • на прямоточних — з двох, висотою не менше 0,9 м.

Для підіймання на естакаду і спускання з неї необхідно улаштовувати сходи.

Інші вимоги до облаштування оглядових канав і естакад

При встановленні оглядових канав та естакад на підприємстві слід також дотримуватися наступних вимог охорони та безпеки праці:

  • оглядові канави, траншеї, тунелі, сходи повинні бути захищені від вологи і ґрунтових вод, утримуватися в чистоті, не захаращуватися деталями і різними предметами. На дні (підлозі) канави необхідно укладати міцні дерев’яні решітки (трапи);
  • стіни оглядових канав, траншей і тунелів повинні бути облицьовані керамічною плиткою світлих тонів. Підлоги в канавах, траншеях і тунелях повинні мати ухил 2% вниз від основного входу для стічних вод;
  • оглядові канави і естакади, за винятком канав, обладнаних стрічковими конвеєрами, повинні мати направляючі реборди на всю їх довжину для попередження падіння автомобіля у канаву або з естакади під час його руху.

Категорії автотранспорту

Висота реборди,

м

для ТЗ I категорії

категорії не менше 0,1

для ТЗ II і III категорій

не менше 0,15

  • на в’їзній частині оглядової канави слід передбачати розсікач висотою 0,15–0,20 м.
  • тупикові оглядові канави повинні бути обладнані стаціонарними колесовідбійними пристроями для коліс ТЗ згідно з пунктом 3.3 глави 3 розділу ІІІ Правил.
  • у місцях переходу оглядові канави і траншеї повинні мати з’ємні перехідні містки шириною не менше 0,8 м. Кількість перехідних містків повинна бути на один менше від кількості місць для установлення на канаві ТЗ.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про створення служби охорони праці

Під час створення на підприємстві служби охорони праці та призначення відповідальної особи за стан охорони праці вам знадобиться наказ про створення служби охорони праці. У статті ви знайдете приклад такого наказу та матимете змогу скачати його.
23671

Температурний скринінг працівників: як запровадити

Проведення температурного скринінгу працівників — обов’язкова процедура профілактичних заходів. Як організувати температурний скринінг на підприємстві, хто має контролювати його та як скласти наказ про запровадження температурного скринінгу — відповідає експерт.
36704

Як безпечно експлуатувати генератори електричної енергії

Масове використання генераторів стало новою українською реальністю. У статті розповідаємо про переваги різних видів генераторів, як організувати їх безпечну роботу й подбати про пожежну безпеку та які вимоги до обслуговувального персоналу
10533

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
32675

Інструктажі з пожежної безпеки: види, порядок проведення

Інструктажі з питань пожежної безпеки — один із найбільш ефективних заходів забезпечення пожежної безпеки на підприємстві. Зі статті ви дізнаєтеся про види протипожежних інструктажів, періодичність проведення інструктажів з пожежної безпеки та перевірку набутих знань.
163636