Встановлення інвалідності по-новому: уряд затвердив зміни

Встановлено перелік документів для подання на МСЕК

Встановлення інвалідності по-новому: уряд затвердив зміни

Уряд постановою від 03.05.2024 № 501 вніс зміни до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 № 1317. Мета — зменшити навантаження на людей і скоротити строки оформлення документів для подання до медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).

Права та пільги осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану

Цими змінами Кабмін визначив перелік документів, які подає особа, що звертається до МСЕК для встановлення інвалідності:

 • паспорт громадянина України. Якщо паспорт у формі ID картки — також витяг із реєстру територіальної громади;
 • довідка про присвоєння реєстраційного номера платника податків;
 • військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобов’язаного) чи посвідчення про приписку до призовної дільниці або довідка територіального центру та соціальної підтримки про перебування на військовому обліку — для чоловіків від 18 до 60 років;
 • довідка про перебування у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України — для людей, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії або інтернування в нейтральних державах.

Медичні документи, що подають лікарські консультативні комісії до МСЕК:

 • направлення на МСЕК;
 • медичні документи, що стосуються захворювання чи стану (виписка з медичної картки);
 • результати лабораторних та інших досліджень, що підтверджують діагноз або стан і ступінь його важкості;
 • план медичної, професійної й індивідуальної реабілітації;
 • документи, що підтверджують причинний зв’язок з інвалідністю;
 • документи, що підтверджують безперервну тимчасову непрацездатність протягом чотирьох місяців.

Окремі зміни щодо військовослужбовців

Причинний зв’язок інвалідності, а також ступінь втрати працездатності колишніх військовослужбовців встановлюватиметься на підставі постанови ВЛК, оформленої довідкою ВЛК, свідоцтвом про хворобу або протоколом засідання штатної ВЛК.

Ступінь втрати працездатності військовослужбовцю/військовослужбовиці комісія встановлюватиме після закінчення лікування. На підставі даних про втрату здоров’я комісія розроблятиме програму медичної, професійної та соціальної реабілітації.

Нагадуємо, що проходження МСЕК не залежить від місця проживання. Отримати направлення на МСЕК можна екстериторіально, звернувшись до закладу охорони здоров’я за місцем проходження лікування або до сімейного лікаря.

lightbulb-g.png Довідка: 

Верховна Рада розгляне законопроєкт № 11225 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи».

Документ, зокрема, пропонує:

  • виключити обов’язок особи проходити медичний огляд у МСЕК;
  • передбачити право особи визначати форму своєї участі в засіданні МСЕК — особисто чи онлайн.

Також законопроєкт передбачає обов’язок МСЕК взаємодіяти з міждисциплінарною реабілітаційною командою (МДРК), своєчасно ухвалювати рішення щодо підтвердження стійкого обмеження життєдіяльності та встановлення статусу «особа з інвалідністю» або «дитина з інвалідністю»; вносити до централізованого банку даних із проблем інвалідності та до електронної системи охорони здоров’я інформацію про повнолітніх осіб, які пройшли МСЕК, а саме: відомості акта огляду та протоколу засідання комісії, рішення комісії, а також індивідуальну програму реабілітації.

Джерело: МОЗ, ВРУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як розробити Програму стажування водіїв

Програма стажування водіїв допоможе організувати на підприємстві стажування водіїв колісних транспортних засобів. У статті — зразок для скачування, який ви легко можете адаптувати до умов вашого підприємства
3187

Як запобігти отруєнню пестицидами

Якщо не дотримуватися певних вимог при роботі з пестицидами, отруєння ними неминуче. Пестициди можуть потрапляти в організм людини не тільки через дихальні шляхи, а й через шкіру, слизові оболонки очей, через травний канал. Як запобігти отруєнню пестицидами — розповідає експерт
2987

Експлуатуємо атракціонну техніку безпечно

Перед початком роботи атракціонних комплексів потрібно впевнитись у справності обладнання та компетентності персоналу щодо попередження нещасних випадків. Стаття допоможе розібратися, як організувати монтаж, техогляд і безпечну експлуатацію атракціонів, які дозвільні документи оформити, зокрема під час воєнного стану, і як забезпечити безпеку відвідувачів
2198

Охорона праці і температурний режим у медичному закладі

Охорона праці в медичних закладах починається з вимог до мікроклімату. Зі статті ви дізнаєтеся, які саме вимоги до охорони праці та температурного режиму в медичному закладі передбачені законодавством.
13965

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді