Нещасний випадок: кого повідомити та що буде за приховування?

Законодавство передбачає кілька видів відповідальності

image83

Робота на відкритих територіях узимку: як убезпечити працівників

Закон України «Про охорону праці» (ст. 22) передбачає, що роботодавець має організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій.

Сповістити керівника про нещасний випадок може і сам потерпілий, і члени його родини чи керівник робіт. Також інформацію може надіслати заклад охорони здоров’я.

У разі настання нещасного випадку роботодавцеві необхідно впродовж доби, використовуючи засоби зв'язку, повідомити про це:

  • територіальний орган Держпраці;
  • територіальний орган Пенсійного фонду України;
  • керівника підприємства, на території якого стався нещасний випадок (якщо потерпілий — працівник іншого підприємства);
  • керівника первинної організації профспілки, незалежно від того, чи є її членом потерпілий (якщо на підприємстві декілька профспілок, повідомляють ту, до якої входить працівник);
  • уповноважену особу з питань охорони праці (якщо профспілки немає);
  • уповноважений орган чи наглядову раду;
  • ДСНС (якщо нещасний випадок стався внаслідок пожежі).

Повідомлення на папері слід подати не пізніше, ніж наступного робочого дня. 

У разі приховування нещасного випадку роботодавець порушує конституційні права працівників. За такі дії передбачена відповідальність:

  • дисциплінарна;
  • адміністративна;
  • матеріальна;
  • кримінальна.

Потерпілі можуть підтримати приховування нещасного випадку, щоб уникнути проблем з керівництвом або колегами. Втім, це не лише позбавляє потерпілих належної допомоги, а й робить їх співучасниками. 

Держпраці закликала і працівників, і роботодавців негайно повідомляти про нещасні випадки. Керівникам же радять створити на підприємстві такі умови, за яких працівники не матимуть остраху повідомити про травми чи інші проблеми.

Джерело: Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Бланк Акта про нещасний випадок невиробничого характеру

Як правильно скласти Акт про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ, кому його надіслати та скільки років після закінчення розслідування зберігати? Скачуйте зразок, читайте статтю, щоб не припуститися помилки.
70410

Наказ про своєчасне повідомлення про нещасні випадки

Про всі нещасні випадки, професійні захворювання, загоряння, пожежі та аварійні ситуації на підприємстві необхідно негайно сповістити безпосереднього керівника робіт, службу охорони праці підприємства або іншу уповноважену особу. Кого саме та в яких випадках сповіщати, визначте в наказі, зразок якого пропонуємо вам скачати.
19854

Основні причини виробничого травматизму в Україні

Знаючи про найчастіші причини нещасних випадків, простіше організовувати систему профілактики виробничого травматизму, встановити контроль за тими ділянками робіт та параметрами виробничого середовища, які є підстави вважати найбільш травмонебезпечними.
47600

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді