Нещасні випадки під час війни: як розслідувати за новою процедурою
Державна служба України з питань праці надала роз'яснення щодо оновленого Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві (зміни до нього Кабмін вніс постановою № 59 від 20.01.23)
Головною метою змін була адаптація до умов воєнного або надзвичайного стану.
Так, у Держпраці виокремили такі оновлення:
- відмова від проведення досліджень для визначення наявності алкоголю, наркотичних засобів і ступеню сп’яніння потерпілого (забезпечити умови для таких досліджень може бути складно або неможливо через бойові дії);
- роботодавець (або Держпраці) може наказом зупинити вже розпочате розслідування, якщо наявна загроза життю та здоров’ю членів комісії з розслідування. Таке призупинення може тривати до припинення бойових дій або заходів правового режиму надзвичайного стану.
Крім того, у Держпраці наголосили, що спеціальному розслідуванню підлягають нещасні випадки будь-якого ступеня тяжкості травм або ушкоджень здоров’я. Таке розслідування проводиться за місцем настання нещасного випадку. При цьому це стосується, зокрема, і працівників, що працюють на умовах цивільно-правового договору, членів фермерських господарств чи фізосіб-підприємців. Також правила поширюються на громадян, які працюють фактично без оформлення трудового договору.
Джерело: Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці