Нові правила для відпусток під час воєнного стану

Нові правила для відпусток під час воєнного стану

Чи можна відкликати працівника із відпустки без збереження заробітної плати

Новий порядок надання працівникам відпустки без збереження заробітної плати встановив Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ; зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-ІХ, (далі — Закон).

Зміни, що внесені до частини четвертої статті 12 Закону, запровадили новий вид відпустки без збереження заробітної плати. Відповідно до цих змін у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО), обов’язково надає йому відпустку без збереження заробітної плати.

Час перебування у відпустці не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

Роботодавець не може відмовити працівнику в наданні цієї відпустки.

Умови відпустки:

  1. Тривалість — не більше ніж 90 календарних днів у період дії воєнного стану.
    Закон не обмежив можливості працівника реалізувати своє право на цю відпустку кілька разів, однак загальна тривалість відпусток (частин) яку працівник може вимагати надати відповідно до цієї норми, не може перевищувати 90 днів протягом дії воєнного стану.
  2. Відпустку надають виключно працівникам, які виїхали за межі території України або набули статус ВПО, що підтверджується довідкою.
    Спосіб підтвердження факту виїзду за межі України Закон не визначає. Відтак рішення щодо надання відпустки роботодавець прийматиме на підставі доказів, які надав працівник, що підтверджують цей факт.
  3. У обов’язковому порядку —за заявою працівника.

Нові правила для відпусток під час воєнного стануСкачайте Наказ про затвердження графіка відпусток 2022

Джерело: Федерація профспілок України

Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку

У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть зі знижкою 40% електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Вимоги безпеки під час робіт на висоті

Роботи на висоті — це роботи з підвищеною небезпекою, які потребують обов’язкових заходів безпеки. Наша стаття допоможе організувати роботи на висоті безпечно, правильно оформити наряд-допуск, провести інструктажі працівникам, уникнути помилок при виборі засобів захисту.
105475

Медогляди працівників у 2025 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2025 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
174769

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
114751

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді