Нові правила для відпусток під час воєнного стану

Нові правила для відпусток під час воєнного стану

Чи можна відкликати працівника із відпустки без збереження заробітної плати

Новий порядок надання працівникам відпустки без збереження заробітної плати встановив Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ; зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-ІХ, (далі — Закон).

Зміни, що внесені до частини четвертої статті 12 Закону, запровадили новий вид відпустки без збереження заробітної плати. Відповідно до цих змін у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО), обов’язково надає йому відпустку без збереження заробітної плати.

Час перебування у відпустці не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

Роботодавець не може відмовити працівнику в наданні цієї відпустки.

Умови відпустки:

  1. Тривалість — не більше ніж 90 календарних днів у період дії воєнного стану.
    Закон не обмежив можливості працівника реалізувати своє право на цю відпустку кілька разів, однак загальна тривалість відпусток (частин) яку працівник може вимагати надати відповідно до цієї норми, не може перевищувати 90 днів протягом дії воєнного стану.
  2. Відпустку надають виключно працівникам, які виїхали за межі території України або набули статус ВПО, що підтверджується довідкою.
    Спосіб підтвердження факту виїзду за межі України Закон не визначає. Відтак рішення щодо надання відпустки роботодавець прийматиме на підставі доказів, які надав працівник, що підтверджують цей факт.
  3. У обов’язковому порядку —за заявою працівника.

Нові правила для відпусток під час воєнного стануСкачайте Наказ про затвердження графіка відпусток 2022

Джерело: Федерація профспілок України

Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку

У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть зі знижкою 40% електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як підготувати підприємство до можливих аварійних ситуацій в енергомережі

Дізнайтеся про заходи, які допоможуть зменшити ризик пошкодження обладнання та нещасних випадків на підприємстві. Практичні рекомендації, інструкції, ефективні методи запобігання аварійним ситуаціям в енергомережі – усе в одному матеріалі
73

Які існують засоби захисту у надзвичайних ситуаціях

Які існують види засобів захисту у надзвичайних ситуаціях, які обов’язки у суб’єктів господарювання щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту у надзвичайних ситуаціях — розповідає експерт.
22570

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21312

Oрганізація проведення інструктажів з питань охорони праці

Зі статті ви дізнаєтеся, які існують види інструктажів з охорони праці, хто проводить інструктажі з охорони праці, яка періодичність проведення інструктажів з охорони праці та як проводити інструктажі з охорони праці під час війни.
234127

Бланк Акта про нещасний випадок невиробничого характеру

Як правильно скласти Акт про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ, кому його надіслати та скільки років після закінчення розслідування зберігати? Скачуйте зразок, читайте статтю, щоб не припуститися помилки.
70408

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді