Чи зберігається робоче місце за працівником-волонтером

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Працівник займається волонтерством. Як оформити його відсутність та яких гарантій дотримувати?

Як збільшити тривалість робочого часу на період воєнного стану

Як змінилися трудові відносини в умовах війни

КЗпП не містить жодної норми щодо трудових відносин між волонтером і роботодавцем.

На волонтерів не поширюються гарантії статті 119 КЗпП, згідно з якими за працівником зберігається робоче місце та середній заробіток.

У разі відсутності працівника-волонтера на роботі роботодавець має право табелювати це як неявку з нез’ясованих причин «НЗ» або за інших причин «І» та не сплачувати заробітну плату. А в найгіршому випадку — звільнити за прогул.

Чи зберігається робоче місце за працівником-волонтером Зверніть увагу! На час воєнного стану суд може визнати таку відсутність поважною причиною як здійснення громадського обов’язку для збереження життя та здоров’я громадян, що потребують допомоги.

Як волонтеру підтвердити свою громадську діяльність

Знайдіть оптимальні варіанти оформлення відсутності працівника на робочому місці.

Волонтер повинен повідомити роботодавця про те, що він здійснює волонтерську роботу, і скільки часу це забирає. Якщо є змога, надати копію договору про провадження волонтерської діяльності, посвідчення або довідки від організації, з якою він співпрацює.

Роботодавець, зваживши об’єм роботи й трудові функції працівника, зможе оформити трудові права волонтера.

Як оформити відсутність волонтера на роботі

Якщо працівник може суміщати роботу та волонтерство, то встановіть працівникові:

  • неповний робочий час (ст. 56 КЗпП), тобто неповний робочий день або тиждень, відповідно й оплата;
  • дистанційну роботу (ст. 60-2 КЗпП), якщо від працівника важливий результат роботи, а не присутністьна робочому місці;
  • гнучкий режим робочого часу (ст. 60 КЗпП), за яким працівник може на власний розсуд визначати графік роботи, або роботодавець визначає фіксований час (через день, через тиждень тощо).

У всіх вказаних випадках потрібна заява працівника та наказ роботодавця.

Чи зберігається робоче місце за працівником-волонтером Скачайте наказ про дистанційну роботу працівників

Якщо працівник на 100% зайнятий волонтерством і не встигає виконувати свої посадові обов’язки, надайте йому:

  • щорічну основна або додаткову відпустку (ст. 74 КЗпП), за бажанням працівника, із обмеженнями — ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022№ 2136-IX;
  • відпустку без збереження заробітної плати (ст. 25, ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996№ 504/96-ВР), за бажанням працівника, з причин карантину або воєнного стану.

За матеріалами Держпраці

Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку. У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть зі знижкою 50% на пів року наш електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці», систему «Експертус Охорона праці» або навчальні курси у Вищій школі Охорони праці.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Заохочення працівників до дотримання правил безпеки

Важливим та першочерговим завданням безпеки праці на робочих місцях є формування лідерства вищого керівництва в питаннях безпеки та пріоритетної уваги до цих питань. У такому випадку працівник буде бачити і вірити, що безпека його праці - це одна з ключових цінностей підприємства. Саме це є одним із мотивів безпечної поведінки працівників.
956

Атестація робочих місць за умовами праці: важливі нюанси, які потрібно знати роботодавцеві

Зі статті ви дізнаєтеся, який алгоритм проведення атестації робочих місць за умовами праці, як до неї підготуватися, яку відповідальність нестиме роботодавець, якщо він не провів атестацію, та чи потрібно проводити атестацію під час війни.
64666

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді