Порядок здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю внесуть у КЗпП

Чіткий механізм дозволить Держпраці ефективно боротися з незадекларованою працею

Порядок здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю внесуть у КЗпП

Закон про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану: кого стосується

Мінекономіки розмістило на своєму сайті проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю» (далі — Законопроект).

Мета законопроекту — підвищити ефективність державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю.

Автори законопроекту зазначають у пояснювальній записці, що кількість неформально зайнятого населення у віці понад 15 років станом на 2020 рік становила 3316,4 тис. осіб. Найбільша частка неформально зайнятого населення спостерігається у:

  • сільському господарстві (45,2%);
  • будівництві (16,8%);
  • оптовій та роздрібній торгівлі та ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів (15,7%).

Значна кількість неформально зайнятого населення негативно впливає на розвиток економіки, порушує принципи добросовісної конкуренції та обмежує роботу легального ринку праці. Працівники, з якими роботодавці не оформили трудові відносини у встановленому законодавством порядку, позбавлені захисту трудових прав та соціальних гарантій.

Порядок здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю внесуть у КЗпП Як проходять комплексні перевірки стану охорони праці на підприємстві

Законопроект визначає правовий статус Держпраці, права та обов’язки державних інспекторів праці, форми здійснення контролю, підстави та порядок проведення інспекційних відвідувань та інші питання функціонування системи державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Основні цілі державного регулювання:

  • встановити порядок функціонування державної інспекції праці, визначити її завдання та повноваження;
  • зменшити кількість неформально зайнятого населення;
  • збільшити кількість застрахованих осіб (найманих працівників).

Відповідні зміни внесуть до КЗпП та Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про Національну поліцію», «Про державну службу».

Зокрема, нова редакція статті КЗпП, яка стосується відповідальності за порушення законодавства про працю, передбачає, що роботодавцю доведеться сплатити штраф у 15 МЗП за кожного неоформленого працівника. Юрособі чи ФОП, платникам єдиного податку 1—3 груп, загрожуватиме штраф у 10 МЗП.

Олена Петровська

За матеріалами Мінекономіки

Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку. Нагадуємо, що зараз усі матеріали сайту доступні вам без обмежень. У разі, якщо вам потрібна консультація експерта чи детальніша інформаційна підтримка, ви можете передплатити наш електронний журнал «Довідника спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці».

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

План перевірок Держпраці на 2024 рік

Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Завантажте План графік перевірок Держпраці на 2024 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.
13338

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
50418

Інструкція з охорони праці для оператора АЗС

Інструкція з охорони праці для оператора АЗС є нормативним документом, що містить обов’язкові вимоги з охорони праці для заправника при виконанні робіт згідно з його обов’язками. Скачайте інструкцію та за потреби адаптуйте до умов вашого підприємства.
19541

Контроль за станом охорони праці на підприємстві

Контроль за станом охорони праці на підприємстві є одним із складових елементів системи управління охороною праці підприємства. Контроль спрямований на виявлення відхилень від норм в умовах праці та перевірку виконання працівниками своїх обов’язків у сфері охорони праці. Дізнайтеся, які бувають основні види контролю за станом охорони праці на підприємстві, з якою періодичністю їх проводять, та якими документами супроводжується контроль.
58636

Всесвітній день охорони праці

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2024 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
103110

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді