Дізнайтеся, як організувати роботу працівників під час воєнного стану, не порушуючи законодавство

Як організувати роботу працівників і підприємств під час воєнного стану
Ні. За неможливості виконувати роботу дистанційно або в будь-якій іншій формі працівників увільняють від роботи і зберігають посаду та середній заробіток.
У період дії воєнного стану не застосовуємо норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (ч. 3 ст. 1 Закону № 2136). Тобто не діють норми КЗпП, які регулює Закон № 2136. Норми інших Законів України, зокрема Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі — Закон № 2145), на період воєнного стану Закон № 2136 не скасовує.
Працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, зокрема тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (далі — особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується:
- організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;
- збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом;
- місце проживання (пансіон, гуртожиток тощо) та забезпечення харчуванням (у разі потреби).
Підстава — частина 1 статті 57-1 Закону № 2145.
Топ-3 матеріали вам у допомогу:
Оскільки Закон № 2145 не визначає категорії персоналу, щодо яких діють ці гарантії, норма статті 57-1 поширюється на усіх працівників закладу освіти: науково-педагогічних, наукових, педагогічних та працівників адмінперсоналу.
Якщо працівники закладу освіти можуть виконувати роботу дистанційно, запровадьте для них дистанційну роботу з оплатою праці, передбаченою трудовим договором. Не можуть — видайте наказ про увільнення від роботи зі збереженням посади та середнього заробітку на час особливого періоду. Оголосити простій або призупинити дію трудових договорів з такими працівниками не можна.
Роботодавець може призупинити дію трудового договору з працівником лише за ініціативою самого працівника.
Ольга Догадіна
керівник групи експертів Експертус Кадри
Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку. Нагадуємо, що зараз усі матеріали сайту доступні вам без обмежень. У разі, якщо вам потрібна консультація експерта чи детальніша інформаційна підтримка, ви можете передплатити наш електронний журнал «Довідника спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці».
Пройдіть тест до Дня охорони праці та діліться своїми результатами
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
28 квітня відзначають День охорони праці в Україні. Щоб організовано провести День охорони праці 2025, підготуйте наказ про проведення заходів. У статті наводимо зразок такого наказу.
Чим відрізняється цивільно-правовий договір від трудового? Коли ЦПД визнають трудовим? Який штраф чекає на роботодавця за неоформлених працівників? Як розслідувати нещасний випадок із підрядником? Відповіді на ці та інші питання — далі у статті.
У період простою підприємство не функціонує повністю або частково, а працівники, яким оголосили простій, не виконують трудові обов’язки. Дізнайтеся детальніше про умови запровадження простою на підприємстві, порядок його оформлення та як це впливає на охорону праці.