Керівники закладів охорони здоров’я (ЗОЗ), щоб не виплачувати лікарям базову зарплату, яку встановив Уряд, іноді формально переводять працівників на 0,75 чи 0,5 ставки. При цьому медики й надалі продовжують працювати повний робочий час.
Така ситуація є порушенням трудового законодавства. Якщо медичний працівник потрапив у таку ситуацію, він має право звернутися зі скаргою до регіонального управління Держпраці.
Якщо фахівці Держпраці встановлять, що керівництво формально перевело медпрацівника на неповний робочий день, а фактично він працює повний, керівник ЗОЗ сплатить штраф — 65 000 грн за кожного працівника.
Скачайте інструкцію з охорони праці для лікаря загальної практики — сімейного лікаря
Під час перевірки Держпраці не розголошує особу заявника
Нагадаємо: із 1 січня 2022 р. державні та комунальні ЗОЗ повинні дотримувати вимог постанови КМУ «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я» від 12.01.2022 № 2. Документ передбачає підвищення базового рівня заробітної плати для лікарів і медичних сестер.
Розмір нарахованої заробітної плати медичним працівникам ЗОЗ державної або комунальної форми власності за повністю виконану місячну (годинну) норму праці розраховують від встановленої Урядом базової зарплати на рівні:
- не менше ніж 20 000 грн — для лікарів (крім лікарів-інтернів), професіоналів з вищою немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності в ЗОЗ;
- не менше ніж 13 500 грн — для фахівців з початковим рівнем (короткий цикл) вищої медичної освіти та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної освіти.
Якщо лікар чи медсестра працює неповний робочий день або тиждень, їх заробітна плата розраховуватиметься пропорційно до відпрацьованого часу.
- Як установити доплати молодшому медперсоналу й працівникам закладів охорони здоров’я за роботу у важких і шкідливих умовах
- Чи мають право на відпустку за особливий характер праці лікарі приватного медцентру без акредитації
- Як проводити навчання та перевірку знань з охорони праці у закладах охорони здоров’я
- Чи має право на пільгову пенсію молодша медсестра тубдиспансеру
Запровадження неповного робочого часу є зміною істотних умов праці. Роботодавець повинен повідомити про це працівників не менше, ніж за два місяці (ст. 32 КЗпП).
Якщо неповний робочий час встановлюється за бажанням працівника, то попереджувати працівника за два місяці не потрібно, і неповний робочий час може бути запроваджений з будь-якого моменту.
Джерело: Держпраці