Атестація робочих місць за умовами праці проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років (п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.92 р. № 442 зі змінами).
У зв’язку з численними зверненнями підприємств, установ та організацій щодо неможливості своєчасного проведення чергової атестації робочих місць за умовами праці через брак коштів для фінансування відповідних санітарно-гігієнічних досліджень, з метою запобігання необґрунтованому позбавленню працівників, зайнятих на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, належних їм пільг і компенсацій, та згідно з пунктом 4 постанови КМУ від 01.08.92 № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», було розроблено наказ Міністерства праці та соціальної політики від 21.08.2000 №205 «Про затвердження Роз’яснення про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках».
▶ Шкідливі умови праці на підприємстві: що повинен робити роботодавець ◀
Управління Держпраці у Миколаївській області наголошує, що Наказ № 205 мав тимчасовий характер і його застосування поширювалося як виняток на підприємствах, де склався скрутний фінансово-економічний стан з незалежних від них причин, що мало підтверджуватися відповідними документами.
Поняття «скрутний фінансово-економічний стан підприємства» законодавством України не визначено. Критеріїв та умов надання такого статусу підприємствам не передбачено, що може призвести до зловживань з боку роботодавців з метою певної економії коштів на проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Наказом Мінсоцполітики від 05.06.2014 р. №361 бул скасувало Наказ № 205.
Таким чином, атестація робочих місць за умовами праці має проводитися відповідно до вимог законодавства незалежно від фінансового стану підприємства.