З 02.02.2020 почала діяти оновлена редакція Кодексу законів про працю — Закон України від 12.12.2019 № 378-IX. Звертаємо увагу на статтю 265 КЗпП, у якій визначена відповідальність роботодавця — юрособи чи ФОП — у сфері праці. Адже її істотно змінили.
Парламент ухвалив закон про зменшення штрафів ще 12 грудня 2019 року, але чинності він тоді не набрав. Після того, як 11 січня Рада розглянула цей закон у сесійній залі, у ньому, окрім штрафів, з’явилися норми щодо звільнення держслужбовців.
У новому законі визначено, кого саме та за яких умов не оштрафують. Це стосується юросіб чи ФОП — платників єдиного податку 1-3 групи. Якщо неоформлених працівників у них виявлять вперше, то оголосять попередження. За повторне порушення доведеться сплатити штраф — 30 МЗП.
Яка відповідальність чекає на порушників вимог із охорони праці
Решта роботодавців за вперше виявлених неоформлених працівників має одразу сплачувати штраф — 10 МЗП, або 47 230 грн. А за повторне порушення протягом 2 років — 30 МЗП. Тоді як раніше штраф для всіх був 30 МЗП і для першого, і для повторного порушення.
За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці відтепер доведеться платити менше — 2 МЗП замість 10 МЗП за кожного працівника, чиї права порушені.
Зменшили і штраф за недопуск чи перешкоджання перевірці з метою виявлення неоформлених працівників — зі 100 до 16 МЗП. Тобто сума штрафу — 75 567 грн.
Важлива новація Кодексу — механізм нарахування штрафів за «порушення інших вимог законодавства про працю». Розмір штрафу — 1 МЗП, але за кожне порушення. До цього за всі порушення, не передбачені в статті 265 КЗпП, разом штрафували на 1 МЗП.
Після виявлення порушення виносять припис на їхнє усунення. Якщо виконати припис у потрібний строк, то роботодавець не отримає штраф за порушення в оплаті праці, недотримання гарантій тих, хто проходить військову службу, та за інші порушення.
А у випадку зі штрафами за неоформлених працівників і перешкоджання перевірці, їх доведеться сплатити незалежно від того, чи оперативно будуть усунені всі порушення. Та є одна особливість: якщо 50% штрафу сплатити протягом 10 днів від моменту отримання постанови про фінансові санкції, Держпраці вважатиме цей штраф погашеним.
Звертаємо увагу, що штрафи накладають здебільшого після перевірок Держпраці та органів місцевого самоврядування.
Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з ОП: судова практика