З 02.02.2020 діють нові штрафи у сфері праці

10 МЗП за неоформленого працівника і попередження для юросіб та ФОП 1-3 груп, а також новий механізм нарахування штрафу за порушення інших вимог законодавства про працю. Це деякі зміни оновленої редакції КЗпП.

З 02.02.2020 почала діяти оновлена редакція Кодексу законів про працю — Закон України від 12.12.2019 № 378-IX. Звертаємо увагу на статтю 265 КЗпП, у якій визначена відповідальність роботодавця — юрособи чи ФОП — у сфері праці. Адже її істотно змінили.

Перевіряємо стан охорони праці на підприємствіА у Вас є всі необхідні документи?

Парламент ухвалив закон про зменшення штрафів ще 12 грудня 2019 року, але чинності він тоді не набрав. Після того, як 11 січня Рада розглянула цей закон у сесійній залі, у ньому, окрім штрафів, з’явилися норми щодо звільнення держслужбовців.

У новому законі визначено, кого саме та за яких умов не оштрафують. Це стосується юросіб чи ФОП — платників єдиного податку 1-3 групи. Якщо неоформлених працівників у них виявлять вперше, то оголосять попередження. За повторне порушення доведеться сплатити штраф — 30 МЗП.

Яка відповідальність чекає на порушників вимог із охорони праці

Решта роботодавців за вперше виявлених неоформлених працівників має одразу сплачувати штраф — 10 МЗП, або 47 230 грн. А за повторне порушення протягом 2 років — 30 МЗП. Тоді як раніше штраф для всіх був 30 МЗП і для першого, і для повторного порушення.

За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці відтепер доведеться платити менше — 2 МЗП замість 10 МЗП за кожного працівника, чиї права порушені.

Зменшили і штраф за недопуск чи перешкоджання перевірці з метою виявлення неоформлених працівників — зі 100 до 16 МЗП. Тобто сума штрафу — 75 567 грн.

Важлива новація Кодексу — механізм нарахування штрафів за «порушення інших вимог законодавства про працю». Розмір штрафу — 1 МЗП, але за кожне порушення. До цього за всі порушення, не передбачені в статті 265 КЗпП, разом штрафували на 1 МЗП.

Після виявлення порушення виносять припис на їхнє усунення. Якщо виконати припис у потрібний строк, то роботодавець не отримає штраф за порушення в оплаті праці, недотримання гарантій тих, хто проходить військову службу, та за інші порушення.

А у випадку зі штрафами за неоформлених працівників і перешкоджання перевірці, їх доведеться сплатити незалежно від того, чи оперативно будуть усунені всі порушення. Та є одна особливість: якщо 50% штрафу сплатити протягом 10 днів від моменту отримання постанови про фінансові санкції, Держпраці вважатиме цей штраф погашеним.

Звертаємо увагу, що штрафи накладають здебільшого після перевірок Держпраці та органів місцевого самоврядування.

Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з ОП: судова практика

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Планові перевірки Держпраці

Щорічні перевірки Держпраці — привід для хвилювання на багатьох підприємствах. Вони відбуваються згідно з планом, який затверджує відомство. Дізнайтеся більше, як формуються ці плани та які корективи у законодавство внесені у зв'язку з воєнним станом.
111336

Охорона праці під час воєнного стану

В умовах війни тисячі підприємств, незважаючи на безпекові ризики, продовжують працювати, оскільки їхня робота є основою економічної стабільності України. Існують певні відмінності в організації роботи в мирний та воєнний час. Про особливості охорони праці під час воєнного стану розповідаємо у статті.
16693

Аудит охорони праці

Аудит роботи суб’єкта господарювання проводиться за декількома напрямами, зокрема, оцінюється наявність і повнота документації, стан обладнання і робіт та інше. Дізнайтеся, як провести внутрішній аудит охорони праці.
22802

Зразок відповіді на припис інспектора праці

За результатами інспекційного відвідування інспектор складе акт, а якщо виявить порушення законодавства про працю — припис про їх усунення. Як надати відповідь на припис про усунення порушень інспектора праці? Скористайтеся підготовленим нашим експертом зразком відповіді як орієнтиром.
30489

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді