27 грудня Уряд затвердив законопроєкт «Про працю». Його готували з вересня поточного року. До обговорення і внесення пропозицій залучили галузеві асоціації працівників, представників великого та малого бізнесу, профспілкові організації.
Витрати на охорону праці: оформлюємо правильно
Як зазначив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов, мета законопроєкту — підвищити офіційну зайнятість та рівень зарплат в країні. Ще він дасть змогу збалансувати ринок робочої сили, вивести з тіні заробітну плату та пришвидшити економічне зростання.
Міністр наголошує, що нове законодавство про зайнятість для українців:
- Збереже та розширить соціальні права та гарантії працівників через легалізацію праці.
- Збільшить кількість легальних робочих місць.
- Забезпечити рівні можливості чоловіків та жінок у сфері праці.
- Підвищить доходи працівників.
- Гармонізує законодавство з ЄС.
Чинний Кодекс законів про працю датований 1971 роком. Відповідно він не фіксує сучасні форми праці, як-от фріланс, дистанційна, домашня або тимчасова робота тощо, і не захищає працівників.
«Через відсутність законодавчого регулювання, альтернативою для багатьох різновидів сьогочасних трудових відносин стала нелегальна зайнятість. Тому зростає робота в «тіні», зарплати у конвертах, складність у пошуку роботи, фактична відсутність захисту працівників приватного бізнесу», — каже Милованов.
Закон набуде чинності через 6 місяців після розгляду та ухвалення парламентом. Так званий перехідний період діятиме ще протягом року. Упродовж цього часу трудові відносини й кадрові документи мають адаптувати до нововведень.
Законопроєкт планують розглянути в парламенті пакетом з іншими законопроєктами, що впливають на ринок праці та трудові відносини, як-от «про страйк», «про профспілки» тощо.