Держава зобов’язана створити умови для повного здійснення громадянами права на працю з гарантією рівних можливостей у виборі професії та роду трудової діяльності. Право кожного громадянина заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, закріплено у ст. 43 Конституції України.
Витрати на охорону праці: оформлюємо правильно
Так склалося, що більшість роботодавців у нашій країні обирають саме молоді кадри, а працівників та кандидатів на працевлаштування віком 45+ намагаються уникати. Однак згідно з КЗпП обмежень за віком не існує.
Головне управління Держпраці у Дніпропетровської області звертає увагу, що повноваження про дискримінацію надані Уповноваженому ВРУ з прав людини. Якщо людина вважає, що її дискримінують, вона має право звернутися із скаргою до державних органів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, Уповноваженого ВРУ з прав людини, або до суду.
Реалізація цього права не може бути підставою для упередженого ставлення, а також не може спричиняти жодних негативних наслідків для особи, яка скористалася таким правом, та інших осіб.
Роботодавці у випадку дискримінації людини, зокрема за віком, несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства про запобігання та протидію дискримінації. Крім того, особа має право на відшкодування матеріальної шкоди та моральної шкоди, завданих їй унаслідок дискримінації. Порядок відшкодування матеріальної шкоди та моральної шкоди визначається Цивільним кодексом України та іншими законами.
Джерело: Управління Держпраці у Дніпропетровської області