Інструкція з електробезпеки для неелектротехнічного персоналу
Персонал, який використовує електроустановки на виробництві, поділяється на електротехнічний, електротехнологічний та неелектротехнічний.
Як присвоїти працівнику групу з електробезпеки
Електротехнічний персонал здійснює повне технічне обслуговування електроустановок. Це працівники, посада або професія яких пов’язана з обслуговуванням електроустановок, що склали іспит з Правил безпеки під час експлуатації електроустановок споживачів і мають групу з електробезпеки.
Електротехнологічний персонал здійснює технічне обслуговування (експлуатацію, налагоджування, дрібний ремонт) електротехнічної частини технологічного устаткування (електроапаратури/електроприводів) електрозварювального, електролізного, електротермічного та іншого енергонасиченого устаткування).
Електротехнологічний персонал виробничих цехів (дільниць), що не входить до складу енергетичної служби підприємства, за своїми правами і обов’язками прирівнюється до електротехнічного.
Працівники, які виконують роботи в електроустановках, повинні мати професійну підготовку, що відповідає характеру виконуваних робіт. Мінімальний стаж роботи в електроустановках, достатній для присвоєння чергової групи з електробезпеки, визначений додатком 1 до Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4 (далі — ПБЕЕС).
У розділі 1.2 ПБЕЕС відсутнє тлумачення поняття «неелектротехнічний працівник», але, як правило, під неелектротехнічним працівником розуміють особу, яку залучають до виконання робіт, де може виникнути небезпека враження електричним струмом. І група з електробезпеки потрібна тим працівникам, яких можуть залучати до одноразових робіт в електроустановках (як допоміжний персонал) під наглядом електротехнічного персоналу і де може виникнути небезпека враження електричним струмом від відкритих частин електроустановок, що перебувають під напругою.
Інструкція з електробезпеки для неелектротехнічного персоналу ознайомлює працівника:
- з усіма небезпеками, які можуть виникнути під час роботи в електроустановках;
- засобами захисту від ураження електричним струмом;
- правилами поведінки у разі небезпеки;
- порядком дій при ураженні працівника електричним струмом;
- порядком надання домедичної допомоги при ураженні електричним струмом.
Інструкція складається з таких розділів:
- Загальні положення.
- Дія електричного струму на людину.
- Заходи захисту від ураження електричним струмом.
- Електрозахисні засоби.
- Домедична допомога при ураженні електричним струмом.