Практика розслідування нещасного випадку з кухарями
Згідно з Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою КМУ від 17.04.2019 № 337 (далі — Порядок № 337) усі нещасні випадки під час виконання трудових обов’язків або в дорозі, які призвели до втрати працездатності працівника або до необхідності перевести його на іншу (легшу) роботу, зникнення тощо, підлягають розслідуванню.
Код причини нещасного випадку за Класифікатором: визначаємо правильно
Де стався нещасний випадок
Нещасний випадок стався з кухарями В. та П. (неповнолітній практикант) у закладі громадського харчування.
Місце нещасного випадку — приміщення гарячого цеху загальною площею 15 м2 та розміром 3 × 5 м. Це приміщення через коридор та дверні прорізи шириною 0,7 м з’єднане з приміщенням роздавання страв ресторану.
У приміщенні гарячого цеху розміщені електроплита та столи для посуду. Освітлення штучне — два навісні світильники, розташовані над рівнем підлоги на висоті 2,5 м. Стіни приміщення облицьовані керамічною плиткою. Підлога вкрита плиткою, рівна, без вибоїн та пошкоджень. Приміщення цеху розташоване на одному рівні з підлогою коридору.
Аналогічних нещасних випадків на підприємстві не траплялося.
Що з’ясувала комісія з розслідування
У день, коли стався нещасний випадок, В. та П. прийшли на роботу на першу зміну о 07:00. Перевдяглися у спецодяг та розпочали виконувати обов’язки кухаря.
Об 11:15 кухарі зняли з електричної плити 40-літрову інвентарну каструлю з окропом та понесли її по приміщенню гарячого цеху до робочого столу. Під час руху П. підвернув ногу, внаслідок чого каструля з окропом перевернулася. Окріп потрапив на ліву ногу В. та на праву руку й ногу П.
Працівники гарячого цеху надали потерпілим домедичну допомогу — обробили обпечені місця протиопіковим кремом «Пантенол» та викликали швидку. Працівники швидкої надали кухарям медичну допомогу.
Працівник отримав опіки. Допомагайте правильно!
Про нещасний випадок повідомили керівнику закладу Ю. Кухарів В. та П. машиною швидкої доставили до лікарні для подальшого лікування.
Члени комісії з розслідування нещасного випадку встановили:
- функціональні обов’язки кухаря не передбачають виконання робіт підвищеної небезпеки (Випуск 65 «Торгівля та громадське харчування» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України від 30.11.1999 № 918);
- допустима норма підіймання та переміщення вантажів під час короткочасної роботи особою віком 16 років — 14 кг (табл. 1 п. 7 Граничних норм підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми, затверджених наказом МОЗ від 22.03.1996 № 59; далі — Граничні норми).
Свідок нещасного випадку — керівник закладу Ю.
Наслідком нещасного випадку відповідно до висновку ступеня тяжкості виробничої травми міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги є термічний опік окропом ІІА ступеня S=2% лівої ступні та термічний опік ІІА ступеня S=12% правої верхньої і нижньої кінцівок.
Алкоголю у крові потерпілих не виявили.
Члени комісії зустрілися з потерпілими, щоб роз’яснити їхні права у зв’язку з нещасним випадком.
Які висновки комісії з розслідування
Нещасний випадок з кухарями В. та П. комісія визнала пов’язаним із виробництвом на підставі підпункту 2 пункту 52 Порядку № 337.
За результатами розслідування склали акт за формою Н-1.
Основна причина нещасного випадку: недосконалість технологічного процесу, його невідповідність вимогам безпеки — переміщення 40-літрової каструлі з окропом без використання засобів малої механізації.
Супутня причина нещасного випадку: залучення до роботи працівників не за спеціальністю — залучення неповнолітнього до переміщення вантажу (40-літрова каструля з окропом), вага якого перевищує граничні норми.
Особи, дії чи бездіяльність яких призвели до нещасного випадку:
Ю. — керівник закладу не вжила заходів, щоб забезпечити гарячий цех закладу харчування засобами малої механізації для переміщення вантажу.
Порушила:
- пункт 1 глави 14 розділу ІІІ Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт, затверджених наказом Міненерговугілля від 19.01.2015 № 21 (НПАОП 0.00-1.75-15);
- пункт 12.1.2 Правил охорони праці для об’єктів роздрібної торгівлі, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 08.05.1996 № 79 (НПАОП 52.0-1.01-96);
- пункт 2.5 Посадової інструкції керівника закладу харчування.
В. — кухар закладу залучив неповнолітнього П. до переміщення вантажу, вага якого перевищує граничні норми.
Порушив:
- таблицю 1 пункту 7 Граничних норм;
- пункт 1.4.2 Інструкції з охорони праці для кухаря.
Як усунути причини нещасного випадку
Аби запобігти подібним нещасним випадкам у майбутньому, комісія з розслідування запропонувала вжити таких заходів:
- довести до відома працівників підприємства обставини та причини нещасного випадку;
- провести позачерговий інструктаж з охорони праці для працівників підприємства;
- посилити контроль за дотриманням працівниками підрозділів виробничої дисципліни.