Медогляди для водіїв навантажувачів

1053

Запитання

Чи мають водії навантажувачів обов’язково проходити передрейсові та післярейсові огляди, якщо навантажувач не перетинає територію підприємства?

Відповідь

Навантажувач — машина циклічної дії, що належить до безрейкового долішнього транспорту (технологічних транспортних засобів; далі — ТТЗ), обладнана підіймальним механізмом (вантажопідіймачем) і вилами (платформою) або одним із змінних вантажозахоплювальних пристроїв, щоб підіймати, транспортувати, навантажувати, розвантажувати, штабелювати та укладати вантажі.

Так визначає цей термін частина 21 пункту 4 розділу І Правил охорони праці під час експлуатації навантажувачів, затверджених наказом Мінсоцполітики від 27.08.2018 № 1220 (НПАОП 0.00-1.83-18).

Документація щодо експлуатації навантажувачів

Навантажувачі належать до ТТЗ, що не використовують на дорогах загального користування, і підпадають під визначення:

Великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб — великотоннажний автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів, транспортування розкривних порід і корисних копалин на відкритих гірничих розробках чи ґрунту на будівництві, а також інший механічний транспортний засіб, зокрема обладнаний спеціальними пристроями чи механізмами, або транспортний засіб, призначений для руху тільки в поєднанні з іншим транспортним засобом, яким керує машиніст (оператор, водій) і який використовує власник для забезпечення виробничих процесів під час провадження ним господарської діяльності (виготовлення продукції, виконання робіт, надання послуг), а також для переміщення сировини (матеріалів), що обробляється, і відходів виробництва

Про це йдеться у підпункті 1 пункту 2 Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого постановою КМУ від 06.01.2010 № 8.

Роботи, пов’язані з управлінням наземним, підземним, повітряним та водним транспортом, належать до робіт, де є потреба у професійному доборі. Підстава — пункт 9 Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженого наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці від 23.09.1994 № 263/121. Тобто водій навантажувача підлягає медичним оглядам. Їх проводять, щоб визначити здатність водіїв безпечно керувати транспортними засобами. Це передбачає стаття 45 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-ХІІ.

Обов’язкові щозмінний передрейсовий та післярейсовий медичні огляди для водіїв транспортних засобів підприємств, що перевозять пасажирів і вантажі, тобто перевізників. На це вказує пункт 1.4 розділу І Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого спільним наказом МОЗ, МВС від 31.01.2013 № 65/80 (далі — Положення). Щозмінний передрейсовий медичний огляд проводять для водіїв транспортних засобів перевізника безпосередньо перед їх виїздом у рейс (п. 4.1 розд. ІV Положення).

Автомобільний перевізник — фізична або юридична особа, яка на комерційній основі чи власним коштом перевозить пасажирів чи/та вантажі транспортними засобами. Так визначає цей термін стаття 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III.

Інші працівники транспортних засобів проходять медичні огляди як працівники, зайняті на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, з урахуванням специфіки діяльності, шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу. Так скеровує пункт 2.14 розділу ІІ Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246.

Отже, передрейсовий та післярейсовий медичні огляди не стосуються водіїв навантажувачів, які керують ТТЗ, що не експлуатують на дорогах загального користування.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Медогляди працівників у 2024 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2024 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
122756

Складаємо список працівників для періодичного медогляду

Роботодавець на підставі Акта визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, повинен скласти поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медоглядам. Скачайте приклад оформлення такого списку, щоб за зразком розробити власний документ.
15678

Зразок наказу про проведення медичних оглядів

Керівник підприємства перед проведенням медичних оглядів працівників повинен видати відповідний наказ. Пропонуємо вам скачати зразок наказу про проходження медичного огляду, розроблений експертом.
33085