Розслідування нещасних випадків у медичному закладі під час пандемії COVID-19
Запитання
Як розслідувати нещасні випадки з особами, які ремонтують чи оглядають медичні засоби в медзакладі, де перебувають хворі на COVID-19?
Відповідь
Кожен медичний працівник перебуває у зоні ризику. Тому в кожному медичному закладі мають бути прописані положення та розроблені інструкції з охорони праці, яких необхідно дотримуватися.
✔️ Інструкція з ОП під час роботи на підприємстві в умовах карантину
Медичні працівники повинні виконувати заходи щодо профілактики внутрішньолікарняних інфекцій, передбачені санітарними нормами та правилами. На це вказує пункт 8.1 розділу VIII Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну (медико-санітарну) допомогу», затверджених наказом МОЗ від 02.04.2013 № 259.
Як розслідувати нещасні випадки на виробництві, визначає Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою КМУ від 17.04.2019 № 337 (далі — Порядок № 337).
Проблема розслідування випадків захворювання на COVID‑19 у тому, що середній інкубаційний період коронавірусу — п’ять днів. Такі випадки можна визнати пов’язаними з виробництвом, тільки якщо раптове погіршення стану здоров’я працівника сталося під час виконання трудових обов’язків внаслідок впливу шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, що підтверджує медичний висновок. Тобто якщо цей висновок вказує на зв’язок гострого захворювання на COVID‑19 потерпілого працівника з умовами праці. Підстава — підпункт 7 пункту 52 Порядку № 337.
Випадки захворювання медичних працівників на COVID-19 розслідують як випадки гострого професійного захворювання. Порядок розслідування такого захворювання аналогічний порядку розслідування нещасного випадку. Зокрема, перелік матеріалів розслідування гострого професійного захворювання наведено в пункті 49 Порядку № 337.
Рішення щодо визнання нещасного випадку пов’язаним чи не пов’язаним із виробництвом приймає комісія з розслідування шляхом голосування простою більшістю голосів. На підставі результатів розслідування складають акт за формою Н-1. У ньому вказують: пов’язаний нещасний випадок із виробничою діяльністю чи ні.