Право медичних сестер будинку дитини на пенсію за віком на пільгових умовах

260

Запитання

До 01.11.1992 наш заклад мав назву «будинок дитини», а після цієї дати — «спеціалізований будинок дитини для перебування дітей із порушенням центральної нервової системи». Чи мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 сестра медична групи, молодша сестра медична групи, сестра медична фізкабінету, які працювали з 1982 по 1992 рік? Після 1997 року атестацію робочих місць за умовами праці проводили, але вказаним працівникам право не підтверджено. Якщо за результатами чергової атестації право буде підтверджено, чи матимуть вони право на пільгову пенсію?

Відповідь

Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовують Списки, що були чинними на період роботи особи. До пільгового стажу зараховують весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після цієї дати.

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі — Закон № 1788) передбачено, що особам, які працювали до введення в дію Закону № 1788 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше чинним законодавством, пенсії за віком призначають відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше чинним законодавством.

При визначенні права на пільгову пенсію відповідно до цієї статті Закону застосовують чинні на той час Списки № 1 і № 2 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 (далі — Постанова № 1173). При цьому проведення атестації робочих місць за умовами праці для підтвердження права на відповідну пенсію за вказаною статтею Закону № 1788 не вимагалось. Розділом ХХVІ «Заклади охорони здоров’я» Списку № 2, затвердженого Постановою № 1173, право на відповідну пенсію для працівників будинків дитини не передбачено.

Докладніше відповідь читайте в січневому номері Довідника спеціаліста з охорони праці

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Пенсія за віком на пільгових умовах

Законодавством України у галузі пенсійного забезпечення передбачається можливість отримання особами пільгових пенсій за віком. Таке право виникає у працівників, зайнятих на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Що потрібно знати про пільгові пенсії у 2023 році — розповідає експерт.
48426

На які пільги та компенсації мають право медичні працівники

Держава забезпечує право медпрацівників на пільги та компенсації. Однак не завжди заклад охорони здоров’я надає їх своїм працівникам у повному обсязі. Стаття допоможе реалізувати право медичних працівників на пільги й компенсації і не заплутатися в законодавстві.
10605

Особливості призначення пільгової пенсії працівникам, зайнятим на підземних роботах

Працівники, які були зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, мають право на пільгову пенсію. На яких умовах вона призначається та які документи потрібно подати — читайте далі.
2261

Хто з 2018 року отримав право на пільгову пенсію

У 2016 році Уряд скоротив Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а в липні 2017 року увів нові позиції та уточнив наявні. Змінені редакції Списків чинні з 01.01.2018. Хто з першого січня здобув право на пільгову пенсію? Як зараховують до пільгового стажу роботу у шкідливих і важких умовах до 01.01.2018 – читайте про це далі.
896