Відповідальність роботодаців за порушення гарантій в оплаті праці

507

Запитання

Чи тягне за собою порушення галузевої угоди відповідальність за порушення мінімальних державних гарантій в оплаті праці?

Відповідь

Верховний суд вказав на помилковість ототожнення гарантій, визначених галузевою угодою, та мінімальних державних гарантій.

Суть справи: підприємство оскаржило постанову Держпраці про накладення штрафу за порушення мінімальних державних гарантій оплати праці. Вона була аргументована тим, що працівники отримували доплату за роботу у нічний час у розмірі 30% годинної тарифної ставки, хоча в галузевій угоді на 2014–2015 роки доплата за роботу у нічній час передбачена в розмірі не менше як 35%. Позивач вказував на відсутність порушень мінімальних державних гарантій, оскільки працівникам за роботу в нічній час здійснювалася виплата не нижча 20% мінімуму, встановленого Кодексом законів про працю (Далі КЗпП).

Апеляційний суд, скасувавши рішення місцевого суду, позовні вимоги задовольнив.

Колегія суддів Адміністративного суду ВС погодилась із висновком апеляції.

Відповідно до ст. 265 КЗпП, підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці у вигляді штрафу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника.

Комплексні перевірки нелегальної зайнятості 2018 Дізнайтеся, які помилки представників Держпраці під час інспекції вам на руку

Верховний суд вказав, що мінімальними державними гарантіями оплати праці є встановлені Законом «Про оплату праці» та КЗпП норми і гарантії. Поза цими межами здійснюється договірне регулювання оплати праці на основі системи угод, що укладаються на державному (генеральна угода), галузевому (галузева угода), регіональному (регіональна угода) та виробничому (колективний договір) рівнях.

Отже, порушення галузевої угоди не тягне за собою відповідальність за порушення мінімальних державних гарантій.

Відповідну постанову у справі №804/7745/16 ВС прийняв 19.09.2018.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21317

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14362

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
643

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4843