Відповідальність роботодаців за порушення гарантій в оплаті праці

399

Запитання

Чи тягне за собою порушення галузевої угоди відповідальність за порушення мінімальних державних гарантій в оплаті праці?

Відповідь

Верховний суд вказав на помилковість ототожнення гарантій, визначених галузевою угодою, та мінімальних державних гарантій.

Суть справи: підприємство оскаржило постанову Держпраці про накладення штрафу за порушення мінімальних державних гарантій оплати праці. Вона була аргументована тим, що працівники отримували доплату за роботу у нічний час у розмірі 30% годинної тарифної ставки, хоча в галузевій угоді на 2014–2015 роки доплата за роботу у нічній час передбачена в розмірі не менше як 35%. Позивач вказував на відсутність порушень мінімальних державних гарантій, оскільки працівникам за роботу в нічній час здійснювалася виплата не нижча 20% мінімуму, встановленого Кодексом законів про працю (Далі КЗпП).

Апеляційний суд, скасувавши рішення місцевого суду, позовні вимоги задовольнив.

Колегія суддів Адміністративного суду ВС погодилась із висновком апеляції.

Відповідно до ст. 265 КЗпП, підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці у вигляді штрафу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника.

Комплексні перевірки нелегальної зайнятості 2018 Дізнайтеся, які помилки представників Держпраці під час інспекції вам на руку

Верховний суд вказав, що мінімальними державними гарантіями оплати праці є встановлені Законом «Про оплату праці» та КЗпП норми і гарантії. Поза цими межами здійснюється договірне регулювання оплати праці на основі системи угод, що укладаються на державному (генеральна угода), галузевому (галузева угода), регіональному (регіональна угода) та виробничому (колективний договір) рівнях.

Отже, порушення галузевої угоди не тягне за собою відповідальність за порушення мінімальних державних гарантій.

Відповідну постанову у справі №804/7745/16 ВС прийняв 19.09.2018.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Дотримання вимог охорони праці на елеваторах

Елеватори входять у новий сезон роботи в умовах війни. Поряд з небезпеками воєнного стану, періодичних обстрілів та аварійних відключень електроенергії на підприємства чатують і традиційні небезпеки. Тому роботодавцям необхідно забезпечити постійний нагляд за безпекою на робочих місцях та організовувати технологічний процес відповідно до вимог нормативно - правових актів з охорони праці (далі – НПАОП).
32

Потенційні загрози під час відключень світла на підприємстві

У цій статті розглянемо основні загрози, які виникають під час блекауту, а також рекомендації як підготуватися до блекаутів, щоб убезпечити працівників підприємства від травмувань та інших наслідків, пов’язаних із можливими непередбачуваними відключеннями електроенергії.
397

Комісія з питань охорони праці: завдання та обов'язки

Комісію з питань охорони праці створюють як консультативно-дорадчий орган, у якому представники адміністрації і профспілок спільно вирішують питання безпеки, гігієни праці, виробничого середовища. Про те, як створити таку комісію і організувати її роботу, — далі.
11894

Обмеження та вимоги під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі

Зі статті ви дізнаєтеся, чи існують вимоги, обмеження та ризики, які мають враховуватися під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі. Також ознайомитеся з нормами підіймання і переміщення важких речей жінками.
63

Режим праці влітку у спекотних умовах

В останні два тижні в Україні встановилася надзвичайно спекотна погода, а отже роботодавцям час подбати про належні умови праці під час роботи в спеку. Зі статті ви дізнаєтеся, за якої температури дозволено виконувати різні види робіт, як запобігти перегріванню організму, а також знайдете зразки супровідних документів.
47343