Скільки днів (годин) має тривати робочий тиждень (день) працюючих у напрямку радіології водоканалу?

599

Запитання

Відповідь

Стаття 51 (КЗпП) передбачає планове скорочення відведеного на роботу часу тільки окремим категоріям робітників. Працівники, що задіяні в роботі із шкідливо-небезпечними для здоров’я умовами, отримують скорочений варіант тривалості робочого періоду. Він не повинен бути більшим 36-ти годин на робочий тиждень.

Постановою КМУ №163 від 21.02.2001 затверджено список виробництв, професійної діяльності, посад і цехів зі шкідливими для здоров’я умовами роботи. Знаходження на їх території дозволяє отримати право на скорочений варіант робочого тижня.

Виходячи з переліку, робітники, що працюють над дослідженнями експериментального типу та дозиметричними вимірами, безпосередньо претендують на робочий тиждень скороченої тривалості (близько 36 годин). Більш деталізовано представлено у розділі № 38 «Фізика та дозиметрія рентгенівських та гамма-променів».

Відповідно до пункту 7, скороченість робочого часу для певного працівника можлива тільки в дні, коли людина працювала не менше 1/2 цього часу в шкідливо-небезпечних умовах. Тривалість такого періоду встановлюється індивідуально для певного виду виробництв, певних професій, виробничих цехів та посад. У пункті 7 йдеться про використання вищезгаданого Переліку, що затверджує наказ Мінпраці та соцполітики №122 від 23.03.2001. Скорочений варіант робочого тижня закріплюється укладанням колективного договору, в залежності від кінцевих результатів атестаційної перевірки робочих місць в робочих умовах, у відповідності до однойменного Порядку здійснення атестації, затвердженого постановою КМУ №442 від 01.08.92 р. 

Надання права скороченого робочого часу можливе за умови віднесення певного робочого місця до шкідливих умов праці за результатами атестації діючих умов праці (пункт № 9 Порядку).

Стаття 52 КЗпП затверджує створення п’ятиденного тижня із обов’язковим дводенними вихідними. Сам власник чи уповноважена ним людина, за допомогою графіків зайнятості або діючих правил трудового внутрішнього розкладу, установлює тривалість денної зміни в умовах п’ятиденного тижня. Це погоджує виборний орган (представник) первинної організації профспілок установи, підприємства, або організації з дотриманням визначеного перебігу робочого тижня (ст. 50 та 51).

В організаціях чи підприємствах, де за трудовими умовами та напрямом виробництва, п’ятиденний тиждень не є доцільним, впроваджують шестиденний із лише одним днем на відпочинок.

З урахуванням шестиденного тижня роботи, щоденна праця не буде довше:

  • 7-ми годин при нормі близько 40 годин за тиждень;
  • 6-ти – при 36 годинах на аналогічний період;
  • 4-х – при нормі в 24 тижневих години.

Саме власник чи довірена ним особа (або орган) вправі встановлювати п’ятиденний або інакший робочий тиждень. Це відбувається в процесі домовленості з виборним органом та представником профспілок із врахуванням специфічних умов роботи. Заключним моментом виступає погодження робочого тижня із Радою місцевих депутатів та думкою колег і трудового колективу.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Доплата за шкідливі умови праці 2025

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
235

Як забезпечується охорона праці жінок, неповнолітніх та осіб з інвалідністю

Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів забезпечується відповідними законодавчими нормами. Адже через певні фізичні, фізіологічні та інші особливості жінкам, неповнолітнім, інвалідам складніше реалізувати своє право на працю. У статті розповідаємо, як забезпечити рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, віку чи інвалідності, та створити безпечні умови праці для всіх.
44217

Наказ про встановлення доплат за несприятливі умови праці

Наказ про доплату за шкідливі умови праці допоможе встановити доплату за шкідливі умови праці, підтверджені під час атестації робочих місць за умовами праці. Скачайте зразок наказу про доплату за шкідливі умови праці.
14237

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
34386

Доплата за шкідливі умови праці 2024

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
36370