Основна щорічна відпустка робітників, що працюють на території зони відчуження з обов’язковим відселенням
Запитання
Відповідь
Люди, що працюють на території зони відчуження, а також обов’язкового відселення, отримують право на цілих 44 дні основної відпустки щороку. Двадцять календарних днів якої сплачує держбюджет.
Чому саме так?
Працівники, які знаходяться у відрядженні на території однойменної зони радіаційного забруднення, щороку отримують обов’язкову відпустку терміном на 44 дні. Тривалість відпочинку не повинна вийти за межі 56-ти діб. Формується вона прямо-пропорційно за рахунок відпрацьованого часу на вказаних вище територіях (ст. 47 ЗУ № 796-XII). За рахунок витрат місцевого і державного бюджетів відбувається фінансова підтримка реалізації Закону № 796. Окрім цих джерел фінансування, можливі надходження із інших місць, що не забороняє закон (ст. 63 Закону № 796).
Виплачування різниці між пролонгованістю щорічної відпустки, яку погоджує ст. 47 №796, та кількістю днів щорічної відпустки, що розглядається ЗУ «Про відпустки» № 504/96-ВР від 15.11.1996, а також іншими законами для працівників, які знаходяться у відрядженні в зоні відчуження та радіаційних викидів, відбувається за рахунок центрів по виплаті та нарахуванню соцдопомоги. Мова йде і про структурні підрозділи по питанням соцзахисту жителів в районних (з врахуванням адміністрацій Києва та Севастополя), міських виконавчих органів, рад, за місцем прописки громадян. Це регламентує п.4.10 (щодо використання коштів держбюджету на реалізацію програм, що пов’язані із соцзахистом постраждалих під час лиха з ЧЕС). Дану інформацію затверджує постанова КМУ № 936 від 20.09.2005.
Працівнику, який постійно знаходиться в умовах зони відчуження, надається обов’язковий щорічний відпочинок в 44 доби, 20 діб з них виплачує уповноважений на те орган, а 24 дні – роботодавець.
Відповідальність
Винні у недотриманні вимог З-ну № 796 можуть нести адміністративну, матеріальну чи відповідальність кримінального характеру, що встановлена у ЗУ 64 Зак. № 796.
Працівники, що отримали певні ушкодження через Чорнобильську аварію, отримують право на захист своїх та дитячих інтересів у судових та державних органах ст. 70 Закону № 796.
Через ненадання відпустки прописаної в Законі № 796 та порушення інтересів, робітник, який знаходиться в радіоактивному середовищі, має можливість та право звернутись в суд, що встановить масштаби відповідальності керівника за ці порушення.