Навчання працівників, залучених до робіт у замкненому просторі

3017

Запитання

Чи потрібно навчати працівників, залучених до робіт у замкненому просторі, у спеціальному закладі?

Відповідь

Роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах і колекторах; у замкнених просторах (ємкостях, боксах, трубопроводах) визначені у пунктах 88, 91 Переліку робіт з підвищеною небезпекою (затверджений наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15; далі — Наказ № 15). Робота в замкнених просторах входить до Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі (п. 2 табл. Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженого наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці від 23.09.1994 № 263/121).

Крім того, роботи у замкнених просторах належать до газонебезпечних робіт. Під час таких робіт можлива або не виключена можливість виділення у робочу зону вибухонебезпечних або шкідливих парів, газів та інших речовин, які можуть спричинити вибух, загоряння, шкідливо вплинути на організм людини.

Навчання працівників, залучених до робіт у замкненому просторі Читайте також: Наряд-допуск на виконання газонебезпечних робіт

У замкненому просторі може бути недостатній вміст у робочому середовищі кисню (нижче ніж 20% об’ємних норм), що шкідливо діє на організм людини (п. 1.5 Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт, затвердженої Держгіртехнаглядом СРСР від 20.02.1985; НПАОП 0.00-5.11-85).

До самостійного виконання робіт у замкненому просторі допускають особу не молодше 18 років. Вона має стаж роботи за основною професією не менше одного року, пройшла спеціальне навчання та відповідний медичний огляд із психофізіологічною експертизою.

Тобто спеціальне навчання має бути обов’язковим із дотриманням вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (затверджене Наказом № 15; НПАОП 0.00-4.12-05). Наявність наряду-допуску не може бути підставою для того, щоб не проводити спеціальне навчання.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Надомна робота в Україні: особливості оформлення

Щоб працівник мав право виконувати роботу віддалено, повинні бути створені необхідні умови праці. Дізнайтеся, як у 2024 році організувати надомну роботу з урахуванням вимог воєнного часу.
6246

Безпечна експлуатація АЗС

Автозаправні станції є об’єктами підвищеної небезпеки, тому існують чіткі вимоги до організації безпечної експлуатації АЗС. Ці вимоги стосуються, як будівництва АЗС, так і їх щоденної роботи. Також надзвичайно важливо мати готовий план дій у разі настання аварійної ситуації на АЗС, ймовірність настання якої під час війни зростає.
23446

Наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

Що таке наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки? Хто його видає і коли він потрібен? Яку форму бланка обрати та як правильно оформити? Відповіді на ці та інші питання — у статті. А також скачуйте розроблений експертом бланк наряду допуску.
113736

Наряд-допуск на виконання вогневих робіт

В яких випадках потрібно оформлювати наряд-допуск на виконання тимчасових вогневих робіт, хто розробляє такий документ? Відповіді на ці питання ви знайдете у статті, а також зможете скачати бланк наряду-допуску на виконання вогневих робіт.
19319