Розслідування нещасного випадку на виробництві

674

Запитання

Бійка на виробництві: чи отримає страхові виплати потерпілий?

Відповідь

Нещасні випадки під час виконання трудових обов’язків, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше, а також настання смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов’язків, підлягають розслідуванню (п. 7 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 30.11.2011 № 1232; далі – Порядок № 1232).

Розглянемо ситуацію на конкретному прикладі. Провідний інженер цеху Дмитро посварився зі змінним інженером через оформлення нарядів-допусків. Вони побилися, і Дмитро потрапив до лікарні. Чи визнали випадок пов’язаним із виробництвом та чи отримав потерпілий виплати від ФСС?

Де стався нещасний випадок

Нещасний випадок стався із провідним інженером Д. підприємства N у кабінеті змінного інженера цеху Ж.

Цех — двоповерхова споруда. Кабінет змінного інженера площею 10 м² розміщений на другому поверсі поряд із кабінетом технологів і двома кімнатами для харчування персоналу. Напроти кабінету розміщені виходи — на перший поверх та до актової зали. Цех аеробної стабілізації осаду функціонує цілодобово.

Аналогічних нещасних випадків на підприємстві не траплялося.

Що з’ясувала комісія з розслідування

Із пояснювальних записок потерпілого, свідків і винного комісія з’ясувала таке.

Провідний інженер цеху Д., у день, коли стався нещасний випадок, о 8:00 взявся до виконання службових обов’язків. О 08:15 він зайшов до кабінету змінного інженера Ж. і попросив, щоб той записав прізвища та професії працівників до наряду-допуску для виконання робіт із підвищеною небезпекою.

Змінний інженер відмовився виконати це прохання. Він кричав, лаявся та вдарив провідного інженера кулаком по обличчю.

Оператор М., яка перебувала у кімнаті для харчування, зазначила, що двері у кабінеті змінного інженера та в кімнатах для харчування були відчинені. Тому вона почула, як Д. і Ж. сперечалися. Потім М. побачила, як із кабінету вийшов провідний інженер. Він тримався за ліву щоку.

Підсобна працівниця Л., коли прибирала кабінет технологів, почула сварку між Д. та Ж. Згодом вона побачила, як провідний інженер вийшов із кабінету змінного інженера та пішов до начальника цеху Є. Пізніше Д. повернувся до кабінету Ж., де той знову почав його обзивати. Л. почула сильний удар. Підсобна працівниця побачила, як провідний інженер вийшов із кабінету змінного інженера. Він тримався за ліву щоку. Л. зазначила, що Ж. ставиться до працівників цеху з неповагою, розмовляє грубо й підвищеним тоном, віддає іншим працівникам розпорядження, які має виконувати сам.

Змінний інженер Ж. вказав, що прийшов на роботу о 07:20, прийняв зміну та виконував службові обов’язки. О 08:20 до його кабінету зайшов провідний інженер Д. і вимагав терміново оформити наряд-допуск. Ж. запропонував це зробити Д. самотужки, адже оформлював інші документи. У відповідь Д. нецензурно вилаявся та вийшов із кабінету.

Наступного дня провідний інженер прийшов на роботу з напухлим обличчям. Він повідомив начальнику цеху Є. про те, що погано почувається. Потім пішов до травмпункту лікарні, де його госпіталізували.

Провідний інженер Д. звернувся із заявою до районного управління поліції про те, що змінний інженер Ж. наніс йому тілесні ушкодження.

За листами національної поліції встановили, що слідчий відділ розпочав досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 125 Кримінального кодексу України за фактом завдання тілесних ушкоджень Ж., Д. Підприємство N не є стороною у вищевказаному кримінальному провадженні. Із огляду на це, відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України надавати для ознайомлення матеріали кримінального провадження дозволено виключно сторонам кримінального провадження. Процесуального статусу, передбаченого розділами 4 та 5 КПКУ, підприємство N не має. Тому надати детальнішу інформацію щодо ходу розслідування цього провадження та копій матеріалів неможливо, оскільки така інформація є таємницею досудового розслідування.

Наслідком нещасного випадку згідно з висновком лікарні є перелом нижньої щелепи у ділянці суглобового відростка зліва без зміщення.

Алкоголю чи наркотичних речовин у крові потерпілого лікарі не виявили.

На момент розслідування потерпілий перебував на амбулаторному лікуванні.

Члени комісії з розслідування нещасного випадку зустрілися з потерпілим для розгляду питань щодо розв’язання соціальних проблем, які виникли внаслідок нещасного випадку, роз’яснення прав у зв’язку з настанням нещасного випадку.

Які висновки комісії з розслідування

Комісія з розслідування нещасного випадку встановила, що нещасний випадок, який стався із провідним інженером Д., не підпадає під дію пункту 15 Порядку № 1232, тобто не пов’язаний із виробництвом. За нещасним випадком склали лише акт за формою Н-5.

Основна причина нещасного випадку: організаційна — порушення трудової та виробничої дисципліни.

Порушено: пункт 4.1 розділу 4 «Основні обов’язки працівників» Правил внутрішнього трудового розпорядку працівників Підприємства N, затверджених на загальних зборах трудового колективу Підприємства N, а саме: «дотримуватися правил ділового етикету, сприяти створенню нормального психологічного мікроклімату в колективі підприємства».

Особи, дії або бездіяльність яких призвели до нещасного випадку:

Ж. — змінний інженер цеху підприємства N, коли спілкувався із провідним інженером, не дотримувався правил ділового етикету, чим порушив пункт 4.1 розділу 4 «Основні обов’язки працівників» Правил внутрішнього трудового розпорядку працівників Підприємства N, затверджених на загальних зборах трудового колективу підприємства N, а саме: «дотримуватися правил ділового етикету, сприяти створенню нормального психологічного мікроклімату в колективі підприємства».

Д. — провідний інженер цеху підприємства N, коли спілкувався зі змінним інженером, не дотримувався правил ділового етикету, чим порушив пункт 4.1 розділу 4 «Основні обов’язки працівників» Правил внутрішнього трудового розпорядку працівників Підприємства N, затверджених на загальних зборах трудового колективу підприємства N.

Чи отримав потерпілий страхові виплати

Із огляду на те, що за результатами розслідування комісія визнала нещасний випадок не пов’язаним із виробництвом та не оформила акт за формою Н-1, потерпілий не має права на страхові виплати від Фонду соціального страхування.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Розслідування пожеж

В яких нормативних актах встановлено порядок розслідування пожеж, як здійснюється облік пожеж та визначаються матеріальні збитки від них — розповідаємо у статті.
11495

Журнал реєстрації аварій

Усі аварії, які сталися на виробництві, мають реєструються у журналі реєстрації аварій. Скачайте бланк такого журналу.
2600

Які послуги можуть отримати потерпілі на виробництві

Законодавець передбачив право потерпілих унаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання на отримання соціальних послуг. Розповідаємо, про які саме послуги йдеться та який порядок їх надання.
581

Розслідування аварій на об’єктах підвищеної небезпеки

Діє новий Порядок розслідування аварій на об’єктах підвищеної небезпеки. Дізнайтеся, як створити комісію з розслідування аварії на об’єктах підвищеної небезпеки та про її обов'язки, а також скачайте Акт розслідування обставин та причин аварії.
1159

Основні причини виробничого травматизму в Україні

Знаючи про найчастіші причини нещасних випадків, простіше організовувати систему профілактики виробничого травматизму, встановити контроль за тими ділянками робіт та параметрами виробничого середовища, які є підстави вважати найбільш травмонебезпечними.
39045