Земляні роботи: безпека та дозволи

2701

Запитання

Чи потрібен дозвіл на земляні роботи, якщо ми копатимемо усього на півтора метри?

Відповідь

Земляні роботи можуть передбачати різний обсяг та застосування різних методів: як ручного, так і механічних (екскаватор, бурильні установки тощо).

Охоронні зони інженерних комунікацій та електричних мереж: що варто знати

У Держпраці уточнили, що наряд-допуск на роботи потрібен тоді, коли глибина траншей або котлованів становить понад два метри, або ж у разі проведення робіт у зоні розташування підземних комунікацій (електрокабелі чи газопроводи). Такий письмовий дозвіл має містити перелік необхідних заходів з охорони праці.

Також варто пам'ятати про такі правила безпеки:

  • на місці копання котлованів, траншей або ям встановлюють огорожі, попереджувальні знаки й написи (у темний час доби — сигнальне освітлення);
  • місця переходу через траншеї обладнують перехідними містками (у темний час доби вони повинні бути освітлені);
  • викинуті землю та будматеріали слід збирати у місці, яке не заважатиме рухові транспорту та пішоходів.

Крім того, слід пам'ятати, що усі працівники, залучені до земляних робіт, повинні бути повнолітніми, мати практичні навички та пройти відповідні інструктажі та навчання з охорони праці.

Якщо робітники виявлять відсутні на план-схемі підземні комунікації, роботи слід зупинити до отримання дозволу. Так само зупиняють працю у разі появи небезпеки (можливість зсуву ґрунту, виявлення вибухонебезпечних предметів, шкідливих речовин тощо).

Що ж до глибини траншей із вертикальними стінками без кріплення, то максимальна дозволена глибина становить:

  • до 1 метра — для насипних, піщаних, гравійних ґрунтів та ґрунтів з великими уламками каміння; 
  • до 1,25 метра —для супісків;
  • до 1,5 метра — для суглинків та глин;
  • до 2 метрів — в особливо щільних і нескельних ґрунтах.

Зауважте: йдеться про нескельні й незамерзлі ґрунти вище рівня ґрунтових вод (за відсутності поблизу підземних споруд). 

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Затверджуємо Перелік робіт з підвищеною небезпекою

На будь-якому підприємстві, діяльність якого передбачає виконання небезпечних робіт, потрібно затвердити перелік робіт з підвищеною небезпекою. Якою нормативною базою при цьому користуватися — дізнайтеся у статті.
25826

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕЕС) встановлюють основні організаційні й технічні вимоги до експлуатації електроустановок та електрообладнання споживачів і направлені на забезпечення надійної, безпечної та раціональної експлуатації електроустановок.
73626

Аварія на виробництві

Аварія на підприємстві: порядок дій при виникненні аварії, процедура розслідування аварії, утворення комісії з розслідування, строки розслідування аварій та інша важлива інформація.
29375

Наряд-допуск на виконання вогневих робіт

В яких випадках потрібно оформлювати наряд-допуск на виконання тимчасових вогневих робіт, хто розробляє такий документ? Відповіді на ці питання ви знайдете у статті, а також зможете скачати бланк наряду-допуску на виконання вогневих робіт.
25784

Зразок Положення про виконання робіт підвищеної небезпеки

Під час виконання робіт із підвищеною небезпекою необхідно оформлювати відповідний наряд-допуск. У статті наводимо зразок Положення про застосування нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки. Адаптуйте для свого підприємства
9958