Земляні роботи: безпека та дозволи

2022

Запитання

Чи потрібен дозвіл на земляні роботи, якщо ми копатимемо усього на півтора метри?

Відповідь

Земляні роботи можуть передбачати різний обсяг та застосування різних методів: як ручного, так і механічних (екскаватор, бурильні установки тощо).

Охоронні зони інженерних комунікацій та електричних мереж: що варто знати

У Держпраці уточнили, що наряд-допуск на роботи потрібен тоді, коли глибина траншей або котлованів становить понад два метри, або ж у разі проведення робіт у зоні розташування підземних комунікацій (електрокабелі чи газопроводи). Такий письмовий дозвіл має містити перелік необхідних заходів з охорони праці.

Також варто пам'ятати про такі правила безпеки:

  • на місці копання котлованів, траншей або ям встановлюють огорожі, попереджувальні знаки й написи (у темний час доби — сигнальне освітлення);
  • місця переходу через траншеї обладнують перехідними містками (у темний час доби вони повинні бути освітлені);
  • викинуті землю та будматеріали слід збирати у місці, яке не заважатиме рухові транспорту та пішоходів.

Крім того, слід пам'ятати, що усі працівники, залучені до земляних робіт, повинні бути повнолітніми, мати практичні навички та пройти відповідні інструктажі та навчання з охорони праці.

Якщо робітники виявлять відсутні на план-схемі підземні комунікації, роботи слід зупинити до отримання дозволу. Так само зупиняють працю у разі появи небезпеки (можливість зсуву ґрунту, виявлення вибухонебезпечних предметів, шкідливих речовин тощо).

Що ж до глибини траншей із вертикальними стінками без кріплення, то максимальна дозволена глибина становить:

  • до 1 метра — для насипних, піщаних, гравійних ґрунтів та ґрунтів з великими уламками каміння; 
  • до 1,25 метра —для супісків;
  • до 1,5 метра — для суглинків та глин;
  • до 2 метрів — в особливо щільних і нескельних ґрунтах.

Зауважте: йдеться про нескельні й незамерзлі ґрунти вище рівня ґрунтових вод (за відсутності поблизу підземних споруд). 

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Охорона праці під час вантажно-розвантажувальних робіт

Як забезпечується охорона праці під час безпечного виконання вантажно-розвантажувальних робіт на підприємстві? Дізнайтеся, як розробити й затвердити відповідну організаційно-технологічну документацію, яких вимог законодавства дотримуватися.
30816

Як забезпечити безпеку на підприємстві в умовах зміни клімату

Безпека та гігієна праці в умовах змінного клімату потребують комплексного підходу. Зміни клімату, такі як підвищення температур, екстремальні погодні явища та інші, впливають на здоров'я працівників, інфраструктуру та діяльність підприємств. У статті ви знайдете приклади професійних ризиків, пов’язаних зі зміною клімату, та поради для навчання персоналу з їх запобігання.
969

Як підготувати підприємство до можливих аварійних ситуацій в енергомережі

Дізнайтеся про заходи, які допоможуть зменшити ризик пошкодження обладнання та нещасних випадків на підприємстві. Практичні рекомендації, інструкції, ефективні методи запобігання аварійним ситуаціям в енергомережі – усе в одному матеріалі
304

Які існують засоби захисту у надзвичайних ситуаціях

Які існують види засобів захисту у надзвичайних ситуаціях, які обов’язки у суб’єктів господарювання щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту у надзвичайних ситуаціях — розповідає експерт.
22776