Реформа МСЕК: як вплине на соціальне страхування

В Україні запровадять нову систему соціального страхування єПотенціал. Виплати для людей з інвалідністю залишаться незмінними

Реформа МСЕК: як вплине на соціальне страхуванняМінсоцполітики планує впровадити нову систему соціального страхування — єПотенціал. Вона передбачає більш ефективну допомогу особам, які зазнали складних травм чи шкоди здоровʼю. 

Законопроєкт, який міністерство розробило й винесло на обговорення, передбачає низку змін.

Ключова зміна — замість МСЕК інвалідність встановлюватиметься за висновками мультидисциплінарних команд із використанням цифрових інструментів.

Ліквідація МСЕК: першочергові кроки

Для того щоб визначити заходи підтримки, проводитиметься оцінка працездатності, тобто здатності людини повернутися до роботи та отримувати власний дохід.

Для осіб, здоров’я яких зазнало суттєвих втрат і які втратили працездатність, страхові виплати збільшаться.

Якщо після реабілітації людина спроможна працювати, забезпечувати себе самостійно, держава надасть максимальну допомогу в безкоштовних ліках, допоміжних засобах реабілітації, соціальних послугах, працевлаштуванні, навчанні/перенавчанні.

Проєкт закону, окрім того, подовжує захист від звільнення через непрацездатність і дає людині можливість оплачувано відновлювати здоров’я та реабілітуватися більше року.

Серед інших важливих новацій законопроєкту:

  • простий покроковий алгоритм супроводу людини від реабілітації до працевлаштування і відновлення;
  • реабілітація передбачатиме допомогу у відновленні фізичного та психічного здоров’я, а також професійних навичок;
  • оплачувана реабілітація буде довшою, може тривати до року;
  • страхова виплата під час реабілітації (реабілітаційний лікарняний типу Б) збільшується і складатиме від 70% до 100% середньої заробітної плати;
  • робоче місце за працівником зберігатиметься понад 4 місяці, якщо людина має довгий і складний процес відновлення після травми або хвороби.
    Зараз роботодавець має право звільнити людину, якщо вона хворіє понад 4 місяці.
  • можливість працювати частково, якщо реабілітація амбулаторна, із збереженням лікарняних реабілітаційних виплат;
  • розмежування статусів інвалідності та працездатності.

Реформа МСЕК: як вплине на соціальне страхування Зверніть увагу: у рамках реформи статус інвалідності залишається без змін. Інвалідність встановлюватимуть за висновком мультидисциплінарної команди з використанням цифрових інструментів.

Оцінка працездатності відбуватиметься після того як людина пройшла реабілітацію, дистанційно та анонімно. Залежності від ступеня працездатності людина отримуватиме допомогу та щомісячну страхову виплату. Якщо відбулась повна втрата працездатності та людина більше не може працювати — щомісячна фінансова підтримка від держави забезпечить їй гідне існування.

У рамках реформи передбачається впровадити електронний кейс-менеджмент. Він поєднає соціальні та медичні дані й зробить процеси підтримки більш прозорими та оперативними, а також допоможе підвищити швидкість і зручність отримання допомоги.

Реформа МСЕК: як вплине на соціальне страхування Реформа не передбачає зменшення жодних виплат чи соціальних гарантій. Усі належні виплати особам, які отримують пенсії по інвалідності, надходитимуть у повному обсязі.

Джерело: Мінсоцполітики

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Медогляди працівників у 2025 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2025 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
174602

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
113807

Як створити комісію з перевірки знань з охорони праці на підприємстві

Хто входить до складу комісії з перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві, які в неї повноваження, якими нормативними документами урегульована робота комісії — відповіді у статті.
21155

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді