З початком потепління Міністерство охорони здоров'я вже повідомило про зростання кількості скарг на укуси кліщів. Минулоріч, наприклад, до медиків звернталися з цією проблемою приблизно 13,5 тисяч разів. Тож, організовуючи роботи на відкритому повітрі, слід подбати про захист працівників від цих паразитів.
Обережно, кліщі: як захиститися та діяти в разі укусу
Кліщі є переносниками небезпечних хвороб. Насамперед це бореліоз (або ж хвороба Лайма), лікування якого ефективне саме на ранній стадії. Що ж до кліщового енцефаліту, то він трапляється в Україні рідко. Важливо: чим довший час перебування кліща на тілі, тим вищий ризик захворіти!
При цьому помітити момент укусу кліща практично неможливо, адже паразити в цей момент виділяють анестетик. Тому насамперед подбайте про профілактику укусів. Зокрема, йдеться про:
- Одяг працівників:
світлий, з довгими рукавами та штанинами, штани слід заправити у шкарпетки; - Репеленти (використовувати згідно з інструкцією).
До складу має входити щонайменше одна така речовина:- DEET (ДЕТА),
- пікарідін (KBR 3023),
- IR3535,
- OLE (ефірна олія лимонного евкаліпта),
- PMD (параментан-діол),
- 2-undecanone,
- перметрін.
- Періодичний огляд (що дві години).
Після завершення робіт у приміщенні важливо провести ще один, більш ретельний огляд (за напрямом знизу вгору): лінія шкарпеток→підколінна впадина→нижня лінія спідньої білизни (пах)→верхня лінія→живіт→нижня лінія бюстгальтера→верхня лінія бюстгальтера→комір сорочки→лінія волосяного покриву на голові→ вуха→волосся та шкіра голови.
Після робіт на відкритому повітрі у зоні густої рослинності також бажано прийняти душ.
Якщо ж кліщ встиг присмоктатися, його слід якнайскоріше витягти. Для цього краще за все звернутися до травмпункту. За відсутності ж лікаря поблизу можна використати спеціальний аптечний пінцет.
ЗАБОРОНЕНО!
НЕ заливайте кліща спиртом, олією та іншими речовинами
Коли витягнете кліща, обробіть місце укусу антисептиком та вимийте з милом руки. Кілька тижнів слід бути уважними до стану свого здоров'я: у разі підвищення температури або почервоніння на шкірі слід терміново звернутися до лікаря. Так само необхідно вчинити одразу ж, якщо кліщ пробув на тілі понад 36 годин.
Зауважте: пік активності кліщів припадає на травень-червень та на вересень-жовтень.
Джерело: Міністерство охорони здоров'я