Держгірпромнагляд роз’яснив деякі вимоги Правил охорони праці на автомобільному транспорті

Лист Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2013 № 11990/0/7.2-7/6/13

Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України у листі від 02.12.2013 № 11990/0/7.2-7/6/13 роз’яснила деякі вимоги Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказом МНС України від 09.07.2012 № 964 (далі — Правила).

1. Щодо сфери застосування Правил.

Згідно з пунктом 1.1 розділу I Правил, їх вимоги поширюються на суб’єктів господарювання, які організовують або здійснюють роботи на автомобільному транспорті (далі — підприємство).

2. Щодо технічних оглядів підйомників автомобілів.

У пункті 2.15 глави 2 розділу VIII Правил зазначається, що підйомники підлягають первинному, періодичному та позачерговому технічним оглядам відповідно до вимог Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687 (далі — Порядок).

Згідно з пунктом 1 Порядку, його дія поширюється на підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності і господарювання та фізичних осіб, що використовують найману працю, які мають намір розпочати або здійснюють експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України.

Вимоги глави 2 розділу VIII Правил дійсні щодо стаціонарних (закріплених на місці експлуатації), пересувних (оснащених колесами, роликами тощо з метою пересування з одного місця експлуатації на інше) та переміщуваних (без закріплення на місці експлуатації з можливістю транспортування) підйомників, які не призначені для підіймання людей, призначенням яких є підіймання автомобільних транспортних засобів з метою огляду та виконання робіт на них або під ними, а також щодо підйомників з коротким робочим ходом підіймання не більше 500 мм, які не призначені для забезпечення можливості проведення робіт під піднятим автомобільним транспортним засобом (далі — підйомники автомобілів).

Про інший тип підіймальних механізмів ідеться у Правилах будови і безпечної експлуатації підйомників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці 08.12.2003 № 232 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.12.2003 за № 1262/8583 (далі — НПАОП 0.00-1.36-03): «Підйомник — вантажопідіймальна машина циклічної дії, що призначена для переміщення працівників з інструментами та матеріалами в робочу позицію і проведення там робіт з робочої платформи».

У додатку 3 «Перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №  1107 (далі — Перелік), термін «підйомник» вжитий у значенні, яке він має у НПАОП 0.00-1.36-03.

З огляду на викладене, підйомники автомобілів не включені до Переліку. Інших переліків машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затверджених Кабінетом Міністрів України, немає.

Таким чином, дія Порядку на підйомники автомобілів не поширюється.

Разом з тим, технічне обслуговування, монтаж, наладка, експлуатація, ремонт і демонтаж вантажопідіймальних машин і механізмів, технологічного обладнання включені до Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України 26.01.2005 № 15 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за № 232/10512, та потребують дотримання вимог нормативних актів щодо навчання з охорони праці працівників, зайнятих на зазначених роботах.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Заходи безпеки під час роботи із сонячними панелями та батареями

Вимоги безпеки під час використання сонячних батарей – важливий аспект охорони праці. Про основні небезпеки під час роботи із сонячними панелями та батареями, рекомендації щодо поводження з сонячними панелями та особливості дотримання вимог пожежної безпеки читайте у статті.
22

Наказ про створення служби охорони праці

Під час створення на підприємстві служби охорони праці та призначення відповідальної особи за стан охорони праці вам знадобиться наказ про створення служби охорони праці. У статті ви знайдете приклад такого наказу та матимете змогу скачати його.
23680

Температурний скринінг працівників: як запровадити

Проведення температурного скринінгу працівників — обов’язкова процедура профілактичних заходів. Як організувати температурний скринінг на підприємстві, хто має контролювати його та як скласти наказ про запровадження температурного скринінгу — відповідає експерт.
36707

Як безпечно експлуатувати генератори електричної енергії

Масове використання генераторів стало новою українською реальністю. У статті розповідаємо про переваги різних видів генераторів, як організувати їх безпечну роботу й подбати про пожежну безпеку та які вимоги до обслуговувального персоналу
10545

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
32693

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді