Із 2 травня 2025 року набудуть чинності зміни до Кодексу законів про працю України (КЗпП) щодо удосконалення правового регулювання окремих питань надомної та дистанційної роботи. Зміни передбачає Закон України від 27.03.2025 № 4339-IX (законопроєкт № 10164-1; далі — Закон).
Які обов’язки з ОП включити до посадових інструкцій керівників
Закон, зокрема, урегульовує:
- під час навчання дитини віком до 14 років онлайн один із батьків зможе погодити з роботодавцем та обрати для себе як дистанційний, так і надомний формат роботи;
- особливості направлення у службове відрядження працівників, які виконують роботу дистанційно, встановлюватимуть у трудовому договорі. У разі необхідності направити такого працівника у відрядження він зобов’язаний повідомити роботодавця про своє місцезнаходження будь-яким зручним способом, зокрема за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій.
Надомна робота — це форма організації праці, за якої робота працівник виконує роботу за місцем проживання або в інших визначених ним приміщеннях. Такі приміщення характеризуються наявністю закріпленої зони, технічних засобів, необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або функцій, передбачених установчими документами, але поза виробничими чи робочими приміщеннями роботодавця (ст. 60-1 КЗпП).
Дистанційна робота — це форма організації праці, за якої працівник виконує роботу поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, у будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ст. 60-2 КЗпП).

Ідея увести в чинне законодавство таку норму виникла у зв’язку з тим, що триває військова агресія рф проти України, тому заклади загальної середньої освіти змушені перебувати на змішаній формі навчання — очно-дистанційній. Така ситуація є виправданою з огляду на безпеку для дітей і педагогічних працівників, однак створює труднощі для батьків.
Норма Закону діятиме не лише у період воєнного часу, а й на постійній основі.
Джерело: Офіційний вебпортал ВРУ