Раціональне споживання: використання відходів промисловості

Кабмін ухвалив рішення віднести промислові відходи до побічних продуктів

image42

Як розробити інструкції з охорони праці на підприємстві

Кабмін постановою від 17.11.2023 № 1214 затвердив Порядок та Критерії віднесення до побічних продуктів речовин і предметів, які утворюються в процесі виробництва та вважаються відходами. Відтепер такі залишки отримуватимуть друге життя.

Це ще один крок для реалізації реформи управління відходами в Україні. Її Уряд втілює за європейськими стандартами, відповідно до статті 5 Директиви «Про відходи та скасування деяких Директив» від 19.11.2008 № 2008/98/ЄС і на виконання вимог Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX (далі — Закон № 2320).

signs.pngЗразок інструкції про заходи пожежної безпеки на полігоні твердих побутових відходів

Україна бере за основу досвід та найкращі практики європейських країн щодо раціонального використання ресурсів. Не викинути, а використати повторно — саме так держава будуватиме модель циркулярної економіки.

Ключові положення:

1. Речовини та предмети, що утворюються під час виробництва основної продукції та придатні для використання як сировина чи готова продукція, розглядатимуться не як відходи, а як побічні продукти.

Побічні продукти — речовини, предмети, що утворюються при виробництві основної продукції і не є метою даного виробництва, але придатні як сировина в іншому виробництві чи для використання як готова продукція за сукупності умов:
► визначено подальше використання речовини або предмета;

► речовина, предмет:

можуть бути використані в тому вигляді, у якому вони утворилися, без подальшого оброблення, крім нормальної виробничої практики, передбаченої галузевими стандартами;
утворюються як невід’ємна складова виробничого процесу;
відповідають всім встановленим вимогам до продукції, а також вимогам щодо захисту здоров’я людей і охорони навколишнього природного середовища, їх використання не становить небезпеки для здоров’я людей та навколишнього природного середовища.

Стаття 9 Закону № 2320
2. Виробник самостійно вирішуватиме, чи відносити залишки до побічних продуктів. Він має:
  • внести відповідні дані до Інформаційної системи управління відходами;
  • пройти тест на відповідність залишків усім встановленим критеріям до побічних продуктів;
  • запровадити систему управління якістю, яка повинна відповідати національним стандартам та бути сертифікованою;
  • звітувати щоквартально про віднесення виробничих залишків до побічних продуктів.
Постанова набере чинності з дня її опублікування та розпочне діяти через шість місяців з дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного стану в Україні.

Джерело: Урядовий портал

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Медогляди працівників у 2025 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2025 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
174602

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
113807

Як створити комісію з перевірки знань з охорони праці на підприємстві

Хто входить до складу комісії з перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві, які в неї повноваження, якими нормативними документами урегульована робота комісії — відповіді у статті.
21155

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді