Які права й пільги мають особи з інвалідністю в умовах воєнного стану
Верховна Рада прийняла за основу євроінтеграційний проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (реєстр. № 5344-д).
Мета законопроєкту — забезпечити реалізацію особами з інвалідністю права на працю на належному рівні з урахуванням досвіду країн ЄС.
Право осіб з інвалідністю на працю гарантують Конституція України, Конвенція ООН про права інвалідів, Конвенція МОП 1983 року «Про професійну реабілітацію та зайнятість інвалідів» № 159.
Законопроєкт пропонує створити сприятливі умови для працевлаштування осіб з інвалідністю за допомогою апробованих в інших країнах підходів:
- розвиток стимулюючих механізмів для роботодавців;
- розширення можливостей для осіб з інвалідністю.
Документ зобов’язує працевлаштовувати осіб з інвалідністю не лише приватний бізнес, але і органи державної влади, комунальні установи та організації. При цьому роботодавець матиме альтернативні механізми підтримки людей з інвалідністю (на вибір):
- Працевлаштувати осіб з інвалідністю на спеціально облаштовані робочі місця для них.
- Складова процесу працевлаштування — за потреби обов’язково надавати соціальні послуги: соціальний супровід на робочому місці, персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо.
- Сплатити цільовий внесок на підтримку їх працевлаштування до спеціального фонду державного бюджету.
Положення законопроєкту також передбачають розширити категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою від держави. Наприклад — підприємства захищеного працевлаштування, які матимуть на меті не отримати прибуток, а забезпечити роботою осіб з важкими формами функціональних обмежень.
Зараз Комітет ВР із питань соціальної політики та захисту прав ветеранів доопрацьовує документ для розгляду в другому читанні.
Парламентарі очікують, що після того, як законопроект буде прийнятий, рівень зайнятості осіб з інвалідністю в Україні значно зросте.
Джерело: ВРУ