На які пільги мають право донори крові під час воєнного стану

Під час воєнного стану працівник має право на день відпочинку за здавання крові за тим самим алгоритмом, який діє у мирний час

На які пільги мають право донори крові під час воєнного стану

Пам’ятка працівнику, який хоче стати донором

У день донації крові та/або її компонентів і в день після донації працівник отримує право на день відпочинку зі збереженням середнього заробітку за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації або уповноваженого органу. Підстави:

  • пункт перший частини другої статті 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-IX (далі — Закон про донорство);
  • Лист Мінекономіки від 28.12.2021 № 4712-06/61078-09.

Пільга діє у випадку, коли день донації крові та день після неї припадають на робочі дні працівника згідно з його графіком роботи.

Якщо день донації припадає на вихідний чи святковий день, донор не може бути увільненим від роботи у цей день, оскільки він вже є неробочим. Те саме стосується і дня відпочинку, що безпосередньо слідує за днем донації, якщо він вже є неробочим чи святковим днем.

Що стосується роботи за змінним графіком роботи (перехідні зміни), то, на думку Мінекономіки, з урахуванням норм статей 57 та 58 КЗпП, гарантії працівникам-донорам застосовують до усієї зміни, частина якої припадає на день донації.

Працівник-донор також має право приєднати цей день до щорічної відпустки на підставі:

  • частини другої статті 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-IX (далі ― Закон про донорство);
  • статті 124 КЗпП.

Норми КЗпП і Закону про донорство застосовують лише у випадках, коли день донації крові та день після неї припадають на робочі дні працівника згідно з його графіком роботи.

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»від 15.03.2022 № 2136-IX не змінив і не скасував дію статті 124 КЗпП і дію Закону про донорство.

Керівники підприємств, установ, організацій зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи осіб, які є або виявили бажання стати донорами крові на підставі заяв, поданих керівництву не пізніш як за один робочий день до дня донації крові.

Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку

У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть зі знижкою 40% електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
114434

Що потрібно знати про цивільно-правовий договір на виробництві

Чим відрізняється цивільно-правовий договір від трудового? Коли ЦПД визнають трудовим? Який штраф чекає на роботодавця за неоформлених працівників? Як розслідувати нещасний випадок із підрядником? Відповіді на ці та інші питання — далі у статті.
8764

Охорона праці під час простою підприємства

У період простою підприємство не функціонує повністю або частково, а працівники, яким оголосили простій, не виконують трудові обов’язки. Дізнайтеся детальніше про умови запровадження простою на підприємстві, порядок його оформлення та як це впливає на охорону праці.
1464

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді