02.03.2015 Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Ці зміни регулюють питання пенсійного забезпечення і умовно їх можна поділити на три основні блоки.
На особливостях внесених змін до пенсійного законодавства зупинився Голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний під час брифінгу перед прямою телефонною лінією Кабінету Міністрів України 13 березня.
Так, перший блок стосується виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах: державні службовці, прокурори, судді, народні депутати, деякі інші категорії працівників.
«Внесені до 14 «пенсійних» законів зміни передбачають, що у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена», — наголосив Олексій Зарудний. При цьому пенсіонер має право вибору: продовжувати працювати на «спецпосаді» та отримувати заробітну плату, чи звільнитись з посади і отримувати пенсію.
Зазначена норма не поширюється на інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців, учасників АТО. Всі вони на будь-якій роботі будуть отримувати призначену пенсію в повному обсязі.
Пенсіонери-науковці, які працюють на спецпосадах, зможуть одержувати 85% належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.
«Зазначені нововведення стосуватимуться майже 11 тис. осіб, які працюють на спецпосадах, — зазначив Голова правління Пенсійного фонду. — Ці зміни набувають чинності з 1 квітня. Вони є черговим кроком уніфікації пенсійного законодавства та запровадження єдиних принципів пенсійного забезпечення для всіх категорій громадян».
Також передбачено, що Уряд до 1 травня поточного року має подати на розгляд Верховної Ради України законопроект, який має остаточно усунути різні підходи у пенсійному забезпеченні.
Другий блок змін стосується порядку виплати пенсій іншим категоріям працюючих пенсіонерів. Для них передбачено, що у період роботи виплачується 85% призначеного розміру пенсії. «Але ця норма стосується лише тих пенсіонерів, у яких розмір пенсії перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, — 1423,5 грн. Ті пенсії, що призначені в розмірі менше 1423,5 грн., працюючим пенсіонерам виплачуються у повному обсязі», — підкреслив Олексій Зарудний. Він додав, що у працюючих пенсіонерів, в яких розмір пенсії більше 1423,50 грн. і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423,5 грн.
Зазначена норма діятиме до 01.01.2016 та стосуватиметься 659 тис. пенсіонерів, або 5,45% їх загальної чисельності. Зараз на обліку перебувають всього 2 666 242 працюючих пенсіонера, або 21,9% загальної чисельності пенсіонерів. Середній розмір пенсії працюючих пенсіонерів —1759,26 грн.
Голова правління Пенсійного фонду звернув увагу, що працюючим пенсіонерам з числа інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія виплачується у повному обсязі незалежно від розміру.
У всіх випадках після звільнення з роботи, в тому числі зі спецпосад, виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.
Статус пенсіонера — працюючий чи непрацюючий і, відповідно, розмір пенсії до виплати органи Пенсійного фонду України визначать за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Надавати органам Пенсійного фонду окремо документи необхідно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно не виконав передбачене законом зобов'язання протягом десяти днів поінформувати органи Фонду про працевлаштування/звільнення з роботи.
Якщо документи про звільнення з роботи буде надано після 1 квітня, то виплата пенсії буде проведена в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер вже не працював.
Якщо документів про працевлаштування, в тому числі на спецпосаду, пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов’язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому випадку пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.
Третій блок стосується зміни умов призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років.
За словами Олексія Зарудного, з 01.04.2015 поетапно змінюватиметься вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах.
Положення Закону | Особи, на яких поширюється дія Закону |
Вік виходу на пенсію жінок змінюється | |
з 45 років до 50 років | - жінки, які народилися після 01.04.1970 за списком № 1 (перелік особливо шкідливих та особливо важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України) |
з 50 років до 55 років | жінки, які народилися після 01.04.1965 - за списком № 2 (перелік шкідливих та важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України ); - трактористи-машиністи; - доярки, свинарки; - зайняті на вирощуванні тютюну; - робітниці текстильного виробництва; - водії міського пасажирського транспорта |
Олексій Зарудний підкреслив, що цей процес відбуватиметься поступово, упродовж 10 років — щороку на 6 місяців. Зазначена зміна є необхідністю узгодити пільговий пенсійний вік жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно змінюється, починаючи з 01.10.2011.
Також поетапно на 6 місяців за рік змінюється загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.
Законодавством передбачено, що відшкодування коштів на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється Пенсійному фонду України за рахунок коштів підприємств. Проте відшкодовується лише 64,1% зазначених витрат. Станом на 01.03.2015 заборгованість підприємств із відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій складає 7,7 млрд. грн. Це призводить до необхідності здійснювати виплату пільгових пенсій фактично за рахунок всіх інших пенсіонерів.
Крім того, на 5 років поетапно протягом 10 років на 6 місяців за рік змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників — необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та ін.
При цьому умови призначення пенсій за вислугу років в частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінним.
Наприклад: вчитель, лікар, які на 01.04.2015 у відпрацювали по 25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатись своїм право та призначити пенсію за вислугу років.
Зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років торкнуться лише нових пенсіонерів, орієнтовно 27,9 тис. осіб, з яких 23,3 тис. — жінки.
«Отже вищезазначені зміни пенсійного законодавства стосуються щонайбільше 700 тис. осіб. Решта 11,5 млн. пенсіонерів отримуватимуть свої пенсії, як і раніше, у повному обсязі за встановленим графіком», — підкреслив Олексій Зарудний.
Він також повідомив, що станом на 13.04.2015 року пенсійні виплати березня профінансовані в сумі 10,8 млрд. грн., що становить 51,6% місячної потреби. Фінансування відбувається за встановленим графіком.