Державна служба України з питань праці нагадала суб'єктам господарювання, що річні плани розвитку гірничих робіт (річна виробнича програма) розробляються користувачем надр згідно з Єдиними правилами охорони надр при розробці родовищ твердих корисних копалин (НПАОН 00.0-1.01-85) та погоджуються згідно зі ст. 19 Гірничого закону України з органами гірничого нагляду. У документі мають бути визначені напрямки розвитку гірничих робіт з дотриманням параметрів систем розробки, передбачених проєктами розробки родовищ.
Вимоги безпеки під час пересування територією підприємств з переробки корисних копалин
Також у річних планах наводять обсяги видобутку корисних копалин, обсяги виконання геологорозвідувальних, розкривних, рекультиваційних, гірничокапітальних і гірничопідготовчих робіт, обсяги переробки мінеральної сировини та інших робіт, передбачених технічними проєктами розробки родовищ при забезпеченні відповідних і безпечних умов праці.
Річні плани розвитку гірничих робіт погоджують за наявності:
- спеціального дозволу на користування надрами;
- акту гірничого відводу;
- дозволів та декларацій на виконання робіт підвищеної небезпеки, та на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки;
- проєкту розробки, затвердженого та погодженого у встановленому порядку;
- землевпорядної документації.
Річні плани розробляють відповідно до погоджених та затверджених проєктів розробки родовищ, законодавчих та нормативно-правових актів з охорони надр, промислової безпеки, охорони праці та охорони навколишнього природного середовища.
Воночас тим, хто нехтує процедурою погодження, загрожує покарання, адже виконання гірничих робіт без погодження з територіальним органом Держпраці, а також з відхиленням від погодженого річного плану не допускається. За порушення погоджених планів та вимог чинного законодавства передбачено відповідальність.
Зауважимо, при виявлені в ході ведення гірничих робіт змін у геологічних, гідрогеологічних і гірничотехнічних умовах розробки родовища чи розробки окремих виїмкових одиниць відповідні зміни необхідно вносити до річного плану за погодженням з територіальним органом Держпраці.