З 1 травня діятиме новий порядок огляду та обстеження машин підвищеної небезпеки

Зміни затверджено постановою Кабінету Міністрів України, однак набудуть чинності вони лише наступного року.
З 1 травня діятиме новий порядок огляду та обстеження машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки

Урядова постанова вносить низку змін до Порядку, затвердженого у 2004 році. Так, нова назва нормативного документу — Порядок проведення технічного огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

Новий Перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки

Уточнено визначення експертної та спеціалізованої організацій:

  • експертна організація — незалежний суб’єкт господарювання, який проводить технічний огляд, експертне обстеження (технічне діагностування) устатковання та провадить діяльність у цій сфері як третя сторона відповідно до вимог, встановлених Мінекономіки;
  • спеціалізована організація — суб’єкт господарювання, який проводить технічний огляд, випробування устатковання, що перебуває у його володінні, користуванні (експлуатації), та провадить діяльність у цій сфері відповідно до вимог, встановлених Мінекономіки.

Водночас уповноважені організації викреслено з нового Порядку.

Також нові правила передбачають, що первинному технічному огляду перед введенням в експлуатацію після монтажу або складання підлягатиме устатковання, на яке не розповсюджуються вимоги відповідних технічних регламентів про кінцеву перевірку (раніше винятків не було). Крім того, згідно з оновленим Порядком, технічний огляд устатковання проводить спеціалізована або експертна організація. А от первинний та позачерговий (у разі виникнення аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру) технічний огляд проводить лише експертна організація.

З 1 травня діятиме новий порядок огляду та обстеження машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки Як скласти акт введення обладнання в експлуатацію?

Роботодавець не пізніше ніж за п’ять днів до дати проведення технічного огляду має повідомляти про це у письмовій формі спеціалізовану або експертну організацію.

Після закінчення технічного огляду фахівець, який його провів, має зробити відповідний запис у паспорті (іншому експлуатаційному документі) устатковання про результати технічного огляду, дозволені параметри експлуатації і строк наступного технічного огляду, зазначивши своє прізвище, ім’я та по батькові, номер та строк дії посвідчення експерта, засвідчуючи запис підписом. Так само має затверджувати результати обстеження і фахівець експертної організації.

У разі виявлення під час проведення технічного огляду дефектів, пошкоджень і несправностей, виникнення яких спричинено визначеними в експлуатаційних документах параметрами експлуатації або є властивим для устатковання цієї конструкції, спеціалізована або експертна організація, що проводить технічний огляд, повідомляє про це роботодавцю і територіальному органу Держпраці за місцезнаходженням устатковання.

З оновленого Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки також було викреслено згадки щодо проведення експертного обстеження у разі закінчення граничного строку експлуатації та реконструкції (перебудови) або модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці.

У разі досягнення призначеного строку служби, встановленого виробником в технічній документації, роботодавець припиняє подальшу експлуатацію устатковання до проведення експертного обстеження.

Призначений строк служби устатковання обчислюється від дати введення в експлуатацію за умови його поставки виробником або постачальником спеціально законсервованим для довготривалого зберігання (більш як протягом місяця після виготовлення). У разі, коли дата введення в експлуатацію невідома, призначений строк служби устатковання обчислюється, починаючи з дати його виготовлення. Якщо призначений строк служби в паспорті (іншому експлуатаційному документі) не зазначено, цей строк встановлюється за організаційно-методичними документами.

Урядова постанова про внесення змін до Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки вже підписана прем'єр-міністром і набуде чинності 1 травня 2022 року.

Джерело: Кабінет Міністрів України

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як підготувати підприємство до можливих аварійних ситуацій в енергомережі

Дізнайтеся про заходи, які допоможуть зменшити ризик пошкодження обладнання та нещасних випадків на підприємстві. Практичні рекомендації, інструкції, ефективні методи запобігання аварійним ситуаціям в енергомережі – усе в одному матеріалі
102

Які існують засоби захисту у надзвичайних ситуаціях

Які існують види засобів захисту у надзвичайних ситуаціях, які обов’язки у суб’єктів господарювання щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту у надзвичайних ситуаціях — розповідає експерт.
22585

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14366

Лісосічні роботи: організація безпечних умов праці

Як організувати безпечне проведення лісосічних робіт, за яких погодних умов дозволено проводити такі роботи та якими знаками безпеки позначати місця їх виконання. Про все це, а також про основні причини травмування працівників лісової галузі та про профілактику нещасних випадків — далі у статті.
11736

Як експлуатувати газові балони

Безпечна експлуатація газових балонів залежить від багатьох чинників. У статті розповімо, як заповнювати, транспортувати та зберігати, як проводити техогляд, як навантажувати та розвантажувати балони з газами.
23127

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді