Як визначити чисельність служби охорони праці

Визначаючи чисельність СОП, маєте врахувати багато нюансів. Щоб ви не припустилися помилок, дізнайтеся, яких вимог та формул потрібно дотримуватися.

Як визначити чисельність служби охорони праці

На підприємстві з кількістю працівників 50 і більше роботодавець створює службу охорони праці (СОП) відповідно до Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 15.11.2004 № 255 (далі — Типове положення). Так скеровує стаття 15 Закону про охорону праці.

З одного боку, роботодавець має право самостійно визначати організаційну структуру, встановлювати кількість працівників і штатний розпис (ст. 64 Господарського кодексу України). З другого — він повинен забезпечити здорові й безпечні умови праці та дієвий контроль за виконанням вимог нормативно-правових актів з охорони праці, зокрема й дотримуватися пункту 1.2 Типового положення.

Визначаючи кількість працівників СОП, роботодавець має обрати будь-яку методику розрахунку чисельності, яка має враховувати ключові критерії. Адже від цього залежить ефективність роботи СОП та її можливість у повному обсязі виконувати покладені на неї функції і завдання.

✔️ Приклади розрахунку чисельності СОП

Коли Держнаглядохоронпраці наказом від 03.08.1993 затверджував першу редакцію Типового положення, для допомоги роботодавцю щодо визначення чисельності СОП розробили Рекомендації щодо структури та чисельності служби охорони праці (далі — Рекомендації). Першу редакцію Типового положення Держнаглядохоронпраці скасував наказом від 15.11.2004 № 255. Проте Рекомендації не скасував, і вони наразі чинні.

Відповідно до цих Рекомендацій на підприємствах з кількістю працівників від 51 до 500 включно таку службу повинен представляти один спеціаліст з охорони праці з інженерно-технічною освітою. На підприємствах, де використовують вибухові матеріали або сильнодіючі отруйні речовини, спеціалістів має бути більше.

Стаття 15 Закону про охорону праці встановлює вимогу: керівників і спеціалістів СОП за своєю посадою та заробітною платою прирівнюють до керівників і спеціалістів основних виробничо-технічних служб.

Чисельність СОП залежно від небезпечності та шкідливості виробництва на підприємствах з кількістю працівників понад 500 рекомендовано розраховувати за формулою.

✍ Формула розрахунку чисельності СОП

Зверніть увагу! Розрахунок чисельності СОП підприємства не враховує спеціалістів з охорони навколишнього середовища, спеціалістів, які здійснюють технічний нагляд за посудинами, що працюють під тиском, вантажопідіймальними механізмами. Відповідно до чинних нормативно-правових актів з охорони праці, — ці працівники не входять до складу СОП.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дотримання вимог охорони праці на елеваторах

Елеватори входять у новий сезон роботи в умовах війни. Поряд з небезпеками воєнного стану, періодичних обстрілів та аварійних відключень електроенергії на підприємства чатують і традиційні небезпеки. Тому роботодавцям необхідно забезпечити постійний нагляд за безпекою на робочих місцях та організовувати технологічний процес відповідно до вимог нормативно - правових актів з охорони праці (далі – НПАОП).
32

Потенційні загрози під час відключень світла на підприємстві

У цій статті розглянемо основні загрози, які виникають під час блекауту, а також рекомендації як підготуватися до блекаутів, щоб убезпечити працівників підприємства від травмувань та інших наслідків, пов’язаних із можливими непередбачуваними відключеннями електроенергії.
397

Комісія з питань охорони праці: завдання та обов'язки

Комісію з питань охорони праці створюють як консультативно-дорадчий орган, у якому представники адміністрації і профспілок спільно вирішують питання безпеки, гігієни праці, виробничого середовища. Про те, як створити таку комісію і організувати її роботу, — далі.
11894

Обмеження та вимоги під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі

Зі статті ви дізнаєтеся, чи існують вимоги, обмеження та ризики, які мають враховуватися під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі. Також ознайомитеся з нормами підіймання і переміщення важких речей жінками.
63

Режим праці влітку у спекотних умовах

В останні два тижні в Україні встановилася надзвичайно спекотна погода, а отже роботодавцям час подбати про належні умови праці під час роботи в спеку. Зі статті ви дізнаєтеся, за якої температури дозволено виконувати різні види робіт, як запобігти перегріванню організму, а також знайдете зразки супровідних документів.
47343

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді