Як визначити чисельність служби охорони праці

Визначаючи чисельність СОП, маєте врахувати багато нюансів. Щоб ви не припустилися помилок, дізнайтеся, яких вимог та формул потрібно дотримуватися.

Як визначити чисельність служби охорони праці

На підприємстві з кількістю працівників 50 і більше роботодавець створює службу охорони праці (СОП) відповідно до Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 15.11.2004 № 255 (далі — Типове положення). Так скеровує стаття 15 Закону про охорону праці.

З одного боку, роботодавець має право самостійно визначати організаційну структуру, встановлювати кількість працівників і штатний розпис (ст. 64 Господарського кодексу України). З другого — він повинен забезпечити здорові й безпечні умови праці та дієвий контроль за виконанням вимог нормативно-правових актів з охорони праці, зокрема й дотримуватися пункту 1.2 Типового положення.

Визначаючи кількість працівників СОП, роботодавець має обрати будь-яку методику розрахунку чисельності, яка має враховувати ключові критерії. Адже від цього залежить ефективність роботи СОП та її можливість у повному обсязі виконувати покладені на неї функції і завдання.

✔️ Приклади розрахунку чисельності СОП

Коли Держнаглядохоронпраці наказом від 03.08.1993 затверджував першу редакцію Типового положення, для допомоги роботодавцю щодо визначення чисельності СОП розробили Рекомендації щодо структури та чисельності служби охорони праці (далі — Рекомендації). Першу редакцію Типового положення Держнаглядохоронпраці скасував наказом від 15.11.2004 № 255. Проте Рекомендації не скасував, і вони наразі чинні.

Відповідно до цих Рекомендацій на підприємствах з кількістю працівників від 51 до 500 включно таку службу повинен представляти один спеціаліст з охорони праці з інженерно-технічною освітою. На підприємствах, де використовують вибухові матеріали або сильнодіючі отруйні речовини, спеціалістів має бути більше.

Стаття 15 Закону про охорону праці встановлює вимогу: керівників і спеціалістів СОП за своєю посадою та заробітною платою прирівнюють до керівників і спеціалістів основних виробничо-технічних служб.

Чисельність СОП залежно від небезпечності та шкідливості виробництва на підприємствах з кількістю працівників понад 500 рекомендовано розраховувати за формулою.

✍ Формула розрахунку чисельності СОП

Зверніть увагу! Розрахунок чисельності СОП підприємства не враховує спеціалістів з охорони навколишнього середовища, спеціалістів, які здійснюють технічний нагляд за посудинами, що працюють під тиском, вантажопідіймальними механізмами. Відповідно до чинних нормативно-правових актів з охорони праці, — ці працівники не входять до складу СОП.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Температурний скринінг працівників: як запровадити

Проведення температурного скринінгу працівників — обов’язкова процедура профілактичних заходів. Як організувати температурний скринінг на підприємстві, хто має контролювати його та як скласти наказ про запровадження температурного скринінгу — відповідає експерт.
36590

Як безпечно експлуатувати генератори електричної енергії

Масове використання генераторів стало новою українською реальністю. У статті розповідаємо про переваги різних видів генераторів, як організувати їх безпечну роботу й подбати про пожежну безпеку та які вимоги до обслуговувального персоналу
10102

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
31746

Інструктажі з пожежної безпеки: види, порядок проведення

Інструктажі з питань пожежної безпеки — один із найбільш ефективних заходів забезпечення пожежної безпеки на підприємстві. Зі статті ви дізнаєтеся про види протипожежних інструктажів, періодичність проведення інструктажів з пожежної безпеки та перевірку набутих знань.
162927

Правила безпеки праці під час виконання робіт у колійному господарстві

У зв'язку з тим, що робота працівників колійного господарства пов'язана з рухом поїздів і маневровою роботою, вона вимагає ретельного виконання правил і технологічних процесів кожного виду робіт.
52

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді