Стаття 13 Закону про охорону праці скеровує, що на підприємстві має бути створена або служба охорони праці (СОП), або певні посадові особи мають виконувати функції, пов’язані з охороною праці.
Обов’язковість створення СОП на підприємстві залежить від кількості працівників, а саме:
- Якщо у роботодавця працює 50 та більше осіб, він має створити окремий підрозділ у вигляді служби охорони праці (ст. 15 Закону про охорону праці).
- Якщо на підприємстві працює менше ніж 50 осіб, функції СОП можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку.
- Коли ж на підприємстві працює менше ніж 20 осіб, то для виконання функцій охорони праці на договірних засадах можуть залучатися сторонні спеціалісти, які мають відповідну підготовку.
Відповідно до пункту 1.5 Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України 15.11.2004 р. № 255, керівники та спеціалісти служби охорони праці повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, встановленим чинними нормативно-правовими актами.
Одночасно пункт 1.6 Типового положення про службу охорони праці регламентує, що навчання та перевірка знань з питань охорони праці працівників СОП проводиться в установленому законодавством порядку під час прийняття на роботу та періодично один раз на три роки.
Такі ж вимоги щодо проведення навчання та перевірки знань з питань ОП встановлюють пп. 3.1, 3.11, 5.1 та п. 5 Додатка 3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.12.2005 р. № 15. Згідно з п. 1.17 цього положення, не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці.
Позачергове навчання і перевірка знань посадових осіб, а також фахівців з питань охорони праці проводяться при переведенні працівника на іншу роботу або призначенні його на іншу посаду, що потребує додаткових знань з питань охорони праці. На це вказує п. 5.6 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.
Таким чином, інженер з охорони праці при переході на роботу на інше підприємство має отримувати нове посвідчення з охорони праці.
Джерело: ГУ Держпраці у Дніпропетровській області