Як вберегтися від шкідливого впливу пестицидів?

Пестициди можуть потрапляти в організм людини не тільки через дихальні шляхи, а й через шкіру, слизові оболонки очей, через травний канал. Дізнайтеся, як правильно з ними працювати, аби уникнути ураження.

Пестициди, які використовують у сільському господарстві для боротьби зі шкідниками і хворобами рослин і тварин, належать до різних груп хімічних сполук. Їх застосовують на багатьох етапах сільськогосподарського виробництва.

Як безпечно використовувати пестициди й агрохімікати

Залежно від поставленої мети і напряму використання пестициди можна поділити на такі основні групи:

 • фунгіциди — для боротьби із хворобами рослин.
 • гербіциди — для боротьби із бур’янами;
 • десиканти — для висушування рослин;
 • зооциди або родентициди — для боротьби із гризунами;
 • інсектициди — для боротьби з комахами;

За токсичністю пестициди діляться на такі групи:

 • сильнодійні отруйні речовини;
 • високотоксичні;
 • середньої токсичності;
 • малотоксичні.

Пестициди можуть потрапляти в організм людини не лише через дихальні шляхи, а й безпосередньо через неушкоджену шкіру і слизові оболонки очей, через травний канал. Деякі з них мають здатність накопичуватися в організмі й через тривалий період часу спричиняти хронічні отруєння. Потрапивши в організм, пестициди можуть уражати центральну нервову систему, печінку, нирки та інші внутрішні органи.

Це потрібно знати і враховувати не тільки спеціалістам сільського господарства, які зобов’язані раціонально вирішувати питання конкретного застосування пестицидів на практиці, а й усім тим, хто працює з ними на присадибних ділянках, дачах тощо.

СКАЧАЙТЕ ПАМ’ЯТКУЯк надати домедичну допомогу за отруєння пестицидами

Профілактика отруєнь пестицидами

Насамперед важливо не допускати до роботи з пестицидами осіб, які мають протипоказання за станом здоров’я. Таких осіб встановлюють за результатами попередніх та періодичних медичних оглядів, проведення яких передбачено чинним наказом МОЗ України «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21.05.2007 № 246.

Як вберегтися від шкідливого впливу пестицидів?Зверніть увагу! Проводити медогляди осіб, які мають працювати з пестицидами, необхідно незалежно від того, постійна ця робота чи тимчасова, сезонна.

Крім того, категорично забороняється допускати до роботи з пестицидами:

 • вагітних жінок;
 • жінок-годувальниць;
 • підлітків до 18 років;
 • чоловіків віком понад 55 років;
 • жінок віком понад 50 років;
 • осіб, які мають різні хронічні недуги.

Також потрібно мати на увазі, що на оброблені пестицидами сільськогосподарські ділянки заборонено допускати дітей дошкільного та шкільного віку.

Періодичні медичні огляди мають проходити працівники, які тривалий час виконуватимуть роботи з хімічними речовинами (на складах пестицидів, тракторних обприскувачах, на приготуванні робочих розчинів пестицидів, перевезенні та при торгівлі пестицидами тощо). Таким працівникам обов’язково проводять навчання з охорони праці перед виконанням ними робіт, пов’язаних із пестицидами. Інформація про проходження інструктажу обов’язково вноситься у спеціальний журнал. Крім того, працівників ознайомлюють із заходами надання домедичної допомоги у випадках отруєння пестицидами.

Вимоги безпеки під час роботи з пестицидами

Працівники повинні дотримуватись таких гігієнічних вимог і заходів безпеки під час роботи з пестицидами:

 • перевозити пестициди потрібно тільки на спеціально виділеному транспорті у міцній, надійній упаковці, щоб вони не розливалися чи не розсипалися та з відповідною позначкою на тарі (упаковці);
 • застосування хімічних препаратів (обприскування, обпилювання, протруювання тощо) має бути механізоване за допомогою спеціальної апаратури (ранцевої, наземної чи авіаційної), з суворим додержанням усіх технологічних регламентів, інструкцій та рекомендацій на упаковках, з урахуванням швидкості та напрямку вітру, санітарних розривів до житлових приміщень, джерел водопостачання, відкритих водоймищ, тваринницьких приміщень та пасік;
 • у польових умовах під час підвищеної температури повітря весною або влітку пестициди потрібно використовувати тільки вранці або ввечері, як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні, щоб уникнути їх швидкого випаровування та можливого отруєння людей;
 • тривалість робочого дня при роботі з високотоксичними пестицидами — 4 години, з іншими — не більше 6 годин, невикористані залишки робочих розчинів пестицидів в кінці робочого дня повинні повертатися на склад з відповідною реєстрацією в спеціальному журналі, (у домашніх умовах — у підсобне приміщення, відокремлено від харчових продуктів);
 • обробки пестицидами рослин чи грунту проводять у рекомендовані терміни (як правило, терміни використання агрохімікатів зазначені на упаковках препаратів). Особливо суворо потрібно дотримуватись строків останніх обробок перед збором врожаю. В усіх випадках застосування пестицидів необхідно брати до уваги біологічні фази розвитку культури та шкідників, вибирати найбільш оптимальні терміни;
 • на місцях роботи з пестицидами забороняється зберігати і вживати їжу, пити, курити, працювати без спецодягу і засобів індивідуального захисту (респіраторів, наприклад РУ-60М, РПГ-67 або сучасних імпортних з фільтрувальним патроном відповідної марки, «Астра»-2, протигазів, окулярів). Звичайні протипилові респіратори (типу «Лепесток») чи марлева пов’язка не запобігають проникненню пестицидів в організм. На робочих місцях повинні бути спеціальні медаптечки для надання домедичної допомоги при отруєнні пестицидами. При випадковому потраплянні пестицидів у шлунок потрібно зробити промивання та терміново звернутися до лікаря;
 • під час робіт із мінеральними добривами в зону дихання працівника чи на шкіру рук також можуть потрапляти різні хімічні речовини, зокрема пари аміаку, окиси азоту, сірчистий ангідрид, фтор, пил та інші, які шкідливо впливають на здоров’я людини, тому засоби безпеки мають бути аналогічними, як і при використанні пестицидів;
 • після роботи з пестицидами засоби індивідуального захисту треба старанно очищати, спецодяг прати, знезаражувати за допомогою дезінфекційних речовин (5% розчин соди) і зберігати не в робочому приміщенні, а в спеціальних приміщеннях; у випадку застосування пестицидів чи мінеральних добрив у домашніх умовах повинен виділятись одяг винятково для таких робіт з відокремленим зберіганням (пранням) від іншого домашнього одягу;
 • пролиті й розсипані речовини слід негайно видаляти і знешкоджувати. Для цього на складі, (також і в домашніх умовах), де зберігаються пестициди, та на місцях роботи з ними повинні бути дегазувальні речовини — хлорне вапно, кальцинована сода. Порожню тару з-під використаних пестицидів та інших агрохімікатів застосовувати повторно для інших потреб суворо заборонено, така тара утилізовується відповідно до чинних екологічних та гігієнічних норм;
 • на ділянках, оброблених пестицидами, поновлюють роботи тільки після закінчення визначених термінів, встановлених залежно від фізико-хімічних властивостей використаних пестицидів (від 1 до 60 діб). Випас худоби на оброблених пестицидами ділянках та в радіусі 300 м від них дозволяється через 25 днів. Для надзвичайно небезпечних, високонебезпечних і стійких пестицидів терміни поновлення робіт вказані в спеціальних інструкціях щодо їхнього застосування.

Пам’ятайте, тільки при суворому дотриманні регламентів застосування пестицидів та інших агрохімікатів, вимог санітарних норм і правил при роботі з ними можна забезпечити не лише захист рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, а й зберегти особисте здоров’я та довкілля.

Тест «Чи знаєте ви, як безпечно використовувати пестициди й агрохімікати»

За інформацією: Управління Держпраці у Рівненській області

Вебінар ОП

Статті за темою

Усі статті за темою

Охорона праці під час вантажно-розвантажувальних робіт

Роботодавець повинен подбати про організацію безпечного виконання вантажно-розвантажувальних робіт на підприємстві та розробити й затвердити відповідну організаційно-технологічну документацію. Як правильно це зробити — далі у статті.
26361

Наказ про призначення особи, відповідальної за газове господарство

Визначити обов'язки працівників, які відповідатимуть на підприємстві за технічний стан, безпечну експлуатацію газового господарства та за облік використаного природного газу допоможе наказ про призначення особи, відповідальної за газове господарство.
9599

Як оформити акт-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

У статті наводимо приклад Акта-допуску на виконання робіт підвищеної небезпеки на території підприємства (структурного підрозділу, дільниці), який ви можете адаптувати до умов вашого підприємства.
4552

Вимоги безпеки під час робіт на висоті

Роботи на висоті — це роботи з підвищеною небезпекою, які потребують обов’язкових заходів безпеки. Наша стаття допоможе організувати роботи на висоті безпечно, правильно оформити наряд-допуск, провести інструктажі працівникам, уникнути помилок при виборі засобів захисту.
86565

Журнал реєстрації нарядів допусків на виконання робіт з підвищеною небезпекою

Роботодавець зобов’язаний вести журнал реєстрації нарядів-допусків на проведення робіт з підвищеною небезпекою. У статті ви знайдете інформацію про ведення такого журналу та зможете скачати відповідну форму.
5373

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді