Згідно зі ст. 22 Закону про охорону праці роботодавець повинен організувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій. Однак це не єдиний нормативний акт, у якому регламентовано обов’язки роботодавця у разі нещасного випадку на виробництві.
Також роботодавець зобов’язаний інформувати про кожний нещасний випадок або професійне захворювання на підприємстві уповноважені державні органи.
Проте часто роботодавці не повідомляють відповідним органам про нещасний випадок. Головні причини такої поведінки — небажання допускати органи контролю на територію підприємства та відсутність оформлених трудових відносин із потерпілим працівником.
Роботодавцям, які не повідомляють державним органам про нещасний випадок, законодавець установлює санкції адміністративного характеру. Так за несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування про нещасні випадки та професійні захворювання на посадових осіб підприємств, фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, фізичних осіб, котрі не мають статусу підприємців та використовують найману працю, накладається штраф від 8 до 15 НМДГ.
Якщо особа, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, повторно вчинить ті самі дії, на неї чекатиме штраф від 10 до 20 НМДГ.
За порушення порядку повідомлення центральному органу виконавчої влади про нещасний випадок може бути накладений ще більший штраф.
Про те, як діє орган Держпраці, якщо роботодавець приховує нещасний випадок, дізнайтеся зі статті з Довідника: Роботодавець ухиляється від розслідування нещасного випадку. Чим це загрожує?