Охорона праці на підприємствах з підвищеним рівнем шуму

Автор
Володимир Дрозд — сертифікований експерт Європейського співтовариства з охорони праці (CE ESOSH). Досвідчений фахівець-практик, який підкаже, як діяти інженеру ОП в будь-якій ситуації
Дізнайтесь зі статті, як виробничий шум впливає на здоров’я працівників та які професії в зоні ризику. Ознайомтесь з сучасними засобами індивідуального захисту та організацією профілактики на підприємствах із підвищеним рівнем шуму.

Шум — це несприятливий чинник виробничого середовища, який негативно впливає на здоров’я працівників та умови праці. Він наявний у промисловості, на залізничному й автомобільному транспорті, а також у сільському господарстві.

Джерелами виробничого шуму є двигуни, насоси, компресори, турбіни, пневматичні інструменти, молоти, дробарки, верстати та інші установки з рухомими механізмами та обертовими деталями.


🔥 Час згорає: встигніть отримати ваш ексклюзивний подарунок

gift_logo.gif
Акт приймання і перевірки засобів індивідуального захисту

Скачати безплатно


Кому загрожує підвищений ризик

Шум найбільше впливає на випробувачів моторів, клепальників, обрубувачів, пілотів, машиністів, монтерів колій, станційних робітників, бульдозеристів і трактористів, робітників цехів депо, ткаль, прядильників, токарів, ковалів-штампувальників, фрезерувальників, полірувальників, механізаторів сільського господарства тощо. 

Те, як проявляються патологічні зміни в організмі, які спричинив шум, залежить: 

  •  від його параметрів — інтенсивність і частотний склад;

  • стажу роботи;

  • тривалості дії протягом робочого дня;

  • індивідуальної чутливості організму;

  • поєднання з іншими професійними чинниками. 

У сучасному виробництві через шум часто знижується працездатність, підвищується рівень загальної і професійної захворюваності, частота виробничих травм. Тому якщо на вашому підприємстві на працівників впливає цей шкідливий виробничий фактор, вживайте заходів, щоб захистити їх. 

Професійні захворювання, які спричинив виробничий шум

Як впливає шум на організм 

Вплив шуму на організм буває: 

  • специфічний — спричиняє зміни в органі слуху;

  • неспецифічний— зміни інших органів і систем. 

Важливо стежити за станом органа слуху, адже слуховий аналізатор першим сприймає звукові коливання і страждає від впливу шуму. 

Шум — це стресовий чинник і загальний біологічний подразник, який негативно впливає на всі органи й системи організму, передусім на нервову та серцево-судинну системи. 

Охорона праці на підприємствах з підвищеним рівнем шуму Нетривалий, навіть разовий, вплив шуму високої інтенсивності може спричинити повну загибель структур апарата, що сприймають звук, або розрив барабанної перетинки — виникає відчуття закладеності та різкий біль у вухах. 

Наслідком баротравми часто буває повна втрата слуху. У виробничих умовах такі травми стаються рідко, здебільшого під час аварій чи вибухів. 

Якщо шум впливає на організм довго, поступово знижується слух і розвивається нейросенсорна приглухуватість — професійна приглухуватість, або кохлеарний неврит. 

Патологічний процес має динамічний характер, поступово прогресує. Стійкі зміни слуху розвиваються повільно. Нерідко їм передує адаптація до шуму — захисна реакція слухового аналізатора на акустичний подразник. Стан характеризується нестійким зниженням слуху, що виникає після впливу шуму і зникає незабаром після того, як припинився його вплив. 

Стомлення є передпатологічним станом. Якщо немає тривалого відпочинку, він може призвести до стійкого зниження слуху. 

Розвитку початкових стадійпрофесійного зниження слуху можуть передувати: 

  • відчуття дзенькоту, дзвону або шуму у вухах;

  • запаморочення;

  • головний біль. 

Згодом ці суб’єктивні відчуття посилюються, стають інтенсивними та постійними, а далі знижується слух на обидва вуха. 

Сприйняття розмовної і шепітної мови на ранніх етапах розвитку патологічного процесу не порушується. Тому працівники довго не помічають, що їх слух знижується. Шепітну мову сприймають менше переважно на подальших стадіях зниження слуху. Чутність розмовної мови довго залишається задовільною. Ця функція порушується, лише якщо працівник довго працював в умовах шуму — протягом 20 років і довше. 

 Шум як звуковий подразник впливає не лише на слуховий аналізатор, а й на органи рівноваги. У працівника виникає відчуття запаморочення, як при зміні положення тіла. З’являється високий ризик травматизму на робочому місці. 

Як ефективно впровадити профілактичні заходи

  • знижуйте рівень шуму в умовах виробництва. Поліпшуйте конструкції верстатів, інструментів, іншого устаткування; використовуйте звукопоглинальні та звукоізолювальні матеріали;
  • забезпечте працівниківіндивідуальними засобами захисту — протишумовими вкладишами, заглушками, навушниками, шоломами;
  • використовуйте явище інтерференції (накладення звукових хвиль), щоб послабити звуковий тиск;
  • розміщуйте джерела шуму на якомога більшій відстані від працівників
  • обмежуйте час роботи в зонах підвищеного рівня шуму;
  • інформуйте, інструктуйте, навчайте з питань виробничого шуму і захисту проти його шкідливого впливу.

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) застосовуються в тому разі, якщо іншими способами забезпечити допустимий рівень шуму на робочому місці не вдається. Принцип дії ЗІЗ — захистити найбільш чутливий канал впливу шуму на організм людини — вухо. Застосування ЗІЗ дозволяє попередити розлад не тільки органів слуху, а й нервової системи від дії надмірного подразника. 

Найбільш ефективні ЗІЗ, як правило, в області високих частот. 

ЗІЗ включають в себе протишумні вкладиші (беруші), навушники, шоломи і каски, спеціальні костюми.

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді