Направлення на попередній медогляд із затримкою

776
Автор

Пількевич Олександр

експерт із питань охорони праці та пожежної безпеки, адвокат, Київ

Запитання

Чи можна відправити працівника на попередній медичний огляд, якщо він пропрацював на робочому місці два місяці з дня, коли його прийняли на роботу?

Відповідь

Роботодавець зобов’язаний за власні кошти організувати попередній (під час прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічний обов’язковий медичний огляд осіб віком до 21 року. На це вказує стаття 169 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Як організувати медичні огляди працівників

Як проводити медогляди, визначає Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246.

Попередній медичний огляд проводять під час прийняття на роботу з метою:

  • визначити стан здоров’я працівника, зареєструвати вихідні об’єктивні показники здоров’я та можливості виконувати без погіршення стану здоров’я професійні обов’язки в умовах дії конкретних шкідливих і небезпечних чинників виробничого середовища та трудового процесу;
  • виявити професійні захворювання (отруєння), що виникли раніше під час роботи на попередніх виробництвах, та запобігати виробничо зумовленим і професійним захворюванням (отруєнням).

Із громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров’я, укладати трудовий договір заборонено. Підстава — стаття 24 КЗпП.

Тобто якщо працівника прийняли на роботу без проходження попереднього медогляду, це є порушенням чинного законодавства, зокрема й законодавства про працю.

Щоб уникнути можливих фінансових санкцій, передбачених статтею 265 КЗпП, такого працівника необхідно направити на медогляд.

Зверніть увагу: сплата штрафу не звільняє від усунення порушення законодавства про працю.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Медогляди працівників у 2024 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2024 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
120548

Складаємо список працівників для періодичного медогляду

Роботодавець на підставі Акта визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, повинен скласти поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медоглядам. Скачайте приклад оформлення такого списку, щоб за зразком розробити власний документ.
15143

Зразок наказу про проведення медичних оглядів

Керівник підприємства перед проведенням медичних оглядів працівників повинен видати відповідний наказ. Пропонуємо вам скачати зразок наказу про проходження медичного огляду, розроблений експертом.
32602