Відповідь
Рішення про призначення або відмову у допомозі по тимчасовій непрацездатності приймає Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства (далі — Комісія; п. 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою ФСС від 19.07.2018 № 13). Критерій — відповідна позначка в листку непрацездатності.
Як сформувати склад комісії у період карантину
Наявність причинно-наслідкового зв’язку між станом сп’яніння та отриманою працівником травмою або захворюванням встановлює лікар.
Пункт 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) скеровує:
допомогу по тимчасовій непрацездатності не надають, якщо тимчасова непрацездатність пов’язана із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням.
Причинно-наслідковий зв’язок між захворюванням або травмою, що сталася внаслідок алкогольного сп’яніння, встановлює:
- лікар, який робить про це відповідну відмітку в лікарняному (п. 4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС, ФСС з НВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406);
- лікарсько-консультаційна комісія у випадку, передбаченому пунктом 2.10 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 445.
Наявність у листку непрацездатності позначки «алкогольне сп’яніння» зобов’язує Комісію відмовити працівнику в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. В ситуації, коли працівник не згоден із такою позначкою, має звернутися до адміністрації медичного закладу.
Критично оцінюйте зміст листів держорганів
У листах Фонду соціального страхування України можна натрапити, зокрема, на такі рекомендації:
«Якщо застрахована особа надала для призначення допомоги листок непрацездатності з позначкою «алкогольне сп’яніння», Комісія повинна вжити необхідних заходів для з’ясування причин і обставин, за якими ця особа отримала травму або захворювання, що призвело до тимчасової непрацездатності та встановити наявність причинного зв’язку травми з вживанням алкоголю. Якщо такий зв’язок встановлено, Комісія приймає рішення про відмову в наданні допомоги. У випадку, коли травма не пов’язана з вживанням алкоголю, допомога надається на загальних підставах (листи ФСС з ТВП від 07.10.2011 № 2966-07, від 26.02.2009 № 04-29-35, від 23.01.2004 № 04-29-95, від 01.12.2003 № 01-16-1569 та лист Мінпраці від 22.10.2003 № 20-517).
Однак, листи не можуть встановлювати нові норми права.
Якщо порушення вимог безпеки на виробництві спричинило негативні наслідки, зокрема призвело до матеріальних збитків або травмування працівника, роботодавець може ініціювати службове розслідування. У статті підкажемо, як проводити службове розслідування та надамо зразки супутніх документів.
Аварія на підприємстві: порядок дій при виникненні аварії, процедура розслідування аварії, утворення комісії з розслідування, строки розслідування аварій та інша важлива інформація.
Якщо на підприємстві стався нещасний випадок, що не підлягає спеціальному розслідуванню, роботодавець зобов’язаний створити комісію, яка проведе його розслідування. Наводимо зразок наказу про створення комісії з розслідування нещасних випадків.
Аптечка першої допомоги має бути на кожному підприємстві, адже часто від оперативності надання домедичної допомоги залежить життя людини. Яким має бути склад аптечки невідкладної медичної допомоги, де саме повинна розміщуватися аптечка першої допомоги у виробничому підрозділі, хто відповідає за неї — про все це дізнайтеся зі статті.
Від правильності встановлення причини нещасного випадку залежить ефективність розроблюваних заходів щодо запобігання подібним випадкам. Не помилитися при визначенні коду причини нещасного випадку за Класифікатором видів подій, причин, обладнання, що призвели до нещасного випадку, допоможе наша стаття.