Працівник травмувався у стані алкогольного сп'яніння: що з ліканяним
Запитання
Чи оплачувати лікарняний, якщо працівник отримав травму в стані алкогольного сп’яніння, хто встановлює зв’язок між травмою і сп’янінням?
Відповідь
Рішення про призначення або відмову у допомозі по тимчасовій непрацездатності приймає Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства (далі — Комісія; п. 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою ФСС від 19.07.2018 № 13). Критерій — відповідна позначка в листку непрацездатності.
Як сформувати склад комісії у період карантину
Наявність причинно-наслідкового зв’язку між станом сп’яніння та отриманою працівником травмою або захворюванням встановлює лікар.
Пункт 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) скеровує:
допомогу по тимчасовій непрацездатності не надають, якщо тимчасова непрацездатність пов’язана із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням.
Причинно-наслідковий зв’язок між захворюванням або травмою, що сталася внаслідок алкогольного сп’яніння, встановлює:
- лікар, який робить про це відповідну відмітку в лікарняному (п. 4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС, ФСС з НВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406);
- лікарсько-консультаційна комісія у випадку, передбаченому пунктом 2.10 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 445.
Наявність у листку непрацездатності позначки «алкогольне сп’яніння» зобов’язує Комісію відмовити працівнику в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. В ситуації, коли працівник не згоден із такою позначкою, має звернутися до адміністрації медичного закладу.