Працівник травмувався у стані алкогольного сп'яніння: що з ліканяним

2497

Запитання

Чи оплачувати лікарняний, якщо працівник отримав травму в стані алкогольного сп’яніння, хто встановлює зв’язок між травмою і сп’янінням?

Відповідь


Рішення про призначення або відмову у допомозі по тимчасовій непрацездатності приймає Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства (далі — Комісія; п. 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою ФСС від 19.07.2018 № 13). Критерій — відповідна позначка в листку непрацездатності.

Як сформувати склад комісії у період карантину

Наявність причинно-наслідкового зв’язку між станом сп’яніння та отриманою працівником травмою або захворюванням встановлює лікар.

Пункт 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) скеровує:

допомогу по тимчасовій непрацездатності не надають, якщо тимчасова непрацездатність пов’язана із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням.

Причинно-наслідковий зв’язок між захворюванням або травмою, що сталася внаслідок алкогольного сп’яніння, встановлює:

  • лікар, який робить про це відповідну відмітку в лікарняному (п. 4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС, ФСС з НВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406);
  • лікарсько-консультаційна комісія у випадку, передбаченому пунктом 2.10 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 445.

Наявність у листку непрацездатності позначки «алкогольне сп’яніння» зобов’язує Комісію відмовити працівнику в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. В ситуації, коли працівник не згоден із такою позначкою, має звернутися до адміністрації медичного закладу.

Критично оцінюйте зміст листів держорганів

У листах Фонду соціального страхування України можна натрапити, зокрема, на такі рекомендації:

«Якщо застрахована особа надала для призначення допомоги листок непрацездатності з позначкою «алкогольне сп’яніння», Комісія повинна вжити необхідних заходів для з’ясування причин і обставин, за якими ця особа отримала травму або захворювання, що призвело до тимчасової непрацездатності та встановити наявність причинного зв’язку травми з вживанням алкоголю. Якщо такий зв’язок встановлено, Комісія приймає рішення про відмову в наданні допомоги. У випадку, коли травма не пов’язана з вживанням алкоголю, допомога надається на загальних підставах (листи ФСС з ТВП від 07.10.2011 № 2966-07, від 26.02.2009 № 04-29-35, від 23.01.2004 № 04-29-95, від 01.12.2003 № 01-16-1569 та лист Мінпраці від 22.10.2003 № 20-517).

Однак, листи не можуть встановлювати нові норми права.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт службового розслідування порушень вимог безпеки

Після того, як комісія зі службового розслідування встановила причини, винних осіб і зміст порушень, вона складає акт службового розслідування. Скачайте Акт службового розслідування: зразок, розроблений експертом
7692

Службове розслідування порушень вимог безпеки

Якщо порушення вимог безпеки на виробництві спричинило негативні наслідки, зокрема призвело до матеріальних збитків або травмування працівника, роботодавець може ініціювати службове розслідування. У статті підкажемо, як проводити службове розслідування та надамо зразки супутніх документів.
80080

Допомога при ураженні струмом

Перша допомога при ураженні електричним струмом — це найпростіші медичні дії, які виконуються безпосередньо на місці події в найкоротші після травмування строки. У статті ми розповімо, як правильно надати першу допомогу при ураженні струмом.
63222

Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві

У разі настання нещасних випадків, які завдали шкоди робітникам або іншим людям, роботодавець зобов’язаний вжити всіх зусиль для організації неупередженої та повної перевірки обставин таких подій. У статті розповідаємо не лише про загальну процедуру розслідування нещасних випадків, а й про те, як провести розслідування в умовах воєнного стану.
131385