ІФА-тестування працівників: кому проводити

914

Запитання

Чи обов’язково проводити ІФА-тестування на антитіла до COVID-19 для всіх працівників?

Відповідь


Тестувати персонал суб’єктів господарювання методом імуноферментного аналізу (ІФА) — рекомендація. Обов’язково тестують медиків, поліцейських, пацієнтів із клінічними ознаками коронавірусної хвороби, хворих на пневмонію та осіб, що контактували з підтвердженим випадком COVID-19.

ІФА допомагає виявити антитіла, навіть коли людина хворіє без симптомів.

ІФА-тест дає змогу виявити в крові антитіла, що показують, чи є імунна відповідь на інфекцію. Коли вірус потрапляє до організму, імунна система виділяє, зокрема, антитіла IgM та IgG.

Антитіла класу М — гострофазові, тобто вони з’являються в організмі майже одразу після потрапляння вірусу. Антитіла класу G свідчать про вже набутий імунітет — організм подолав інфекцію і має імунну пам’ять.

☝️ Температурний скринінг на підприємстві: що має знати фахівець з ОП

Особи, яких обов’язково тестують методом ІФА:

  • пацієнти з клінічними ознаками коронавірусної хвороби, пацієнти з пневмонією — проводять ІФА IgM, якщо ПЛР негативний або якщо немає змоги провести ПЛР упродовж однієї доби;
  • особи, що контактували з підтвердженим випадком COVID-19, — проводять ІФА IgM, якщо немає змоги провести ПЛР упродовж однієї доби;
  • медичні працівники, які безпосередньо надають медичну допомогу хворим або проводять догляд за хворими на COVID-19 в умовах стаціонару, працівники лабораторій, які обробляють зразки з дихальних шляхів, отримані від хворих на COVID-19, працівники патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які беруть участь у розтині тіла, зокрема у взятті зразків секційного матеріалу, — ІФА IgM та ІФА IgG проводять раз на 14 днів (до отримання перших позитивних результатів у конкретної особи), відтак проводять ПЛР, якщо ІФА позитивні;
  • працівники Нацполіції, Нацгвардії, Держприкордонслужби, інші медичні та фармацевтичні працівники — ІФА IgM та ІФА IgG проводять раз на 30 днів (до отримання перших позитивних результатів у конкретної особи), відтак проводять ПЛР, якщо ІФА позитивні.

Так визначає Стандарт медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)», який затвердило МОЗ наказом «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)» від 28.03.2020 № 722 (зі змінами). ІФА-тестування ввели до стандарту наказом МОЗ від 20.05.2020 № 1227.

Попри те, що в інтернеті ширяться чутки про обов’язок тестувати працівників на ІФА, чи доцільно це, суб’єкти господарювання визначають самостійно. Місцеві органи влади та органи місцевого самоврядування рекомендують так робити. Наприклад, штаб із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації КМДА рекомендував суб’єктам господарювання систематично тестувати працівників/персонал методом імуноферментного аналізу, щоб вчасно виявити випадки захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19 та унеможливити місцеву передачу захворювання. Підстава — пункт 4 протоколу від 22.06.2020 № 45.

Якщо роботодавець вирішує тестувати всіх або частину працівників — фронт-офіс, продавців, кур’єрів тощо — на ІФА, укладіть договір із медлабораторією. Тестування в приватній лабораторії на один клас антитіл однієї особи коштуватиме в середньому від 600 грн. Якщо робити тест і на IgM, і на IgG — близько 1200 грн.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості утримання прибудинкової території взимку

Яких заходів повинен вжити роботодавець, щоб утримувати взимку прибудинкові території в належному стані? Якими нормативними актами керуватися? Дізнайтеся більше про те, які підготуватися до холодної пори року.
1503

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
59350

Яким має бути режим праці та відпочинку водіїв на підприємстві

Робота, пов’язана з керуванням транспортними засобами, вимагає підвищеної концентрації уваги, що часто призводить до надмірного емоційного та нервового напруження. Тому так важливо правильно урегулювати робочий час та час відпочинку водіїв.
41053