Чи має право терміст виконувати обов’язки майстра

388

Запитання

На дільниці працюють вантажопідіймальні механізми та термічне обладнання (печі). Чи має право роботодавець скоротити посаду майстра, а його обов’язки покласти на терміста — старшого зміни?

Відповідь

Ні, не має.

Організація експлуатації виробничого обладнання підвищеної небезпеки передбачає трирівневу структуру. Зокрема, суб’єкт господарювання, який експлуатує вантажопідіймальні крани, машини, мобільні підйомники, призначає:

  • працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією обладнання, — інженерно-технічний працівник, зокрема головний механік;
  • працівника, відповідального за утримання обладнання у справному стані, — ремонтний персонал, слюсар-ремонтник, електромонтер;
  • працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, машинами, мобільними підйомниками, — інженерно-технічний працівник, зокрема майстер, машиніст крана тощо.

Підстава — пункти 1, 3 глави 5 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 № 62 (НПАОП 0.00-1.80-18).

Які вимоги безпеки до робіт із вантажопідіймальними кранами й машинами

Терміст — робітник. Майстер — інженерно-технічний працівник (відповідальна посадова особа). Працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами на виробничому об’єкті, є посадовою особою, тобто він не може бути робітником.

Наявність посадової особи на виробничому об’єкті залежить від виду виконуваних робіт підвищеної небезпеки та технічного оснащення виробництва. Зокрема, для робіт із використанням вантажопідіймальних кранів або газонебезпечних робіт чинне законодавство передбачає наявність керівника робіт — відповідальної посадової особи. В окремих випадках — наприклад, якщо роботи на віддалених виробничих об’єктах виконують малочисельні бригади; у разі невиконання робіт підвищеної небезпеки тощо — керівником робіт можна призначити у порядку суміщення бригадира (старшого зміни), який пройшов відповідне навчання та перевірку знань.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Як оформити акт-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

У статті наводимо приклад Акта-допуску на виконання робіт підвищеної небезпеки на території підприємства (структурного підрозділу, дільниці), який ви можете адаптувати до умов вашого підприємства.
3620

Вимоги безпеки під час робіт на висоті

Роботи на висоті — це роботи з підвищеною небезпекою, які потребують обов’язкових заходів безпеки. Наша стаття допоможе організувати роботи на висоті безпечно, правильно оформити наряд-допуск, провести інструктажі працівникам, уникнути помилок при виборі засобів захисту.
80766

Журнал реєстрації нарядів допусків на виконання робіт з підвищеною небезпекою

Роботодавець зобов’язаний вести журнал реєстрації нарядів-допусків на проведення робіт з підвищеною небезпекою. У статті ви знайдете інформацію про ведення такого журналу та зможете скачати відповідну форму.
4232

Перевезення небезпечних вантажів

Небезпечні вантажі становлять потенційну загрозу для людини й навколишнього середовища. У статті ви знайдете відповіді на такі питання: що таке небезпечний вантаж, чим укомплектувати транспортні засоби, що перевозять такий вантаж, які документи оформити та які вимоги до виробничого персоналу
11247

Наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

Що таке наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки? Хто його видає і коли він потрібен? Яку форму бланка обрати та як правильно оформити? Відповіді на ці та інші питання — у статті. А також скачуйте розроблений експертом бланк наряду допуску.
113738