Чи має право терміст виконувати обов’язки майстра

893

Запитання

На дільниці працюють вантажопідіймальні механізми та термічне обладнання (печі). Чи має право роботодавець скоротити посаду майстра, а його обов’язки покласти на терміста — старшого зміни?

Відповідь

Ні, не має.

Організація експлуатації виробничого обладнання підвищеної небезпеки передбачає трирівневу структуру. Зокрема, суб’єкт господарювання, який експлуатує вантажопідіймальні крани, машини, мобільні підйомники, призначає:

  • працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією обладнання, — інженерно-технічний працівник, зокрема головний механік;
  • працівника, відповідального за утримання обладнання у справному стані, — ремонтний персонал, слюсар-ремонтник, електромонтер;
  • працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, машинами, мобільними підйомниками, — інженерно-технічний працівник, зокрема майстер, машиніст крана тощо.

Підстава — пункти 1, 3 глави 5 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 № 62 (НПАОП 0.00-1.80-18).

Які вимоги безпеки до робіт із вантажопідіймальними кранами й машинами

Терміст — робітник. Майстер — інженерно-технічний працівник (відповідальна посадова особа). Працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами на виробничому об’єкті, є посадовою особою, тобто він не може бути робітником.

Наявність посадової особи на виробничому об’єкті залежить від виду виконуваних робіт підвищеної небезпеки та технічного оснащення виробництва. Зокрема, для робіт із використанням вантажопідіймальних кранів або газонебезпечних робіт чинне законодавство передбачає наявність керівника робіт — відповідальної посадової особи. В окремих випадках — наприклад, якщо роботи на віддалених виробничих об’єктах виконують малочисельні бригади; у разі невиконання робіт підвищеної небезпеки тощо — керівником робіт можна призначити у порядку суміщення бригадира (старшого зміни), який пройшов відповідне навчання та перевірку знань.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Затверджуємо Перелік робіт з підвищеною небезпекою

На будь-якому підприємстві, діяльність якого передбачає виконання небезпечних робіт, потрібно затвердити перелік робіт з підвищеною небезпекою. Якою нормативною базою при цьому користуватися — дізнайтеся у статті.
25614

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕЕС) встановлюють основні організаційні й технічні вимоги до експлуатації електроустановок та електрообладнання споживачів і направлені на забезпечення надійної, безпечної та раціональної експлуатації електроустановок.
73594

Аварія на виробництві

Аварія на підприємстві: порядок дій при виникненні аварії, процедура розслідування аварії, утворення комісії з розслідування, строки розслідування аварій та інша важлива інформація.
29368

Наряд-допуск на виконання вогневих робіт

В яких випадках потрібно оформлювати наряд-допуск на виконання тимчасових вогневих робіт, хто розробляє такий документ? Відповіді на ці питання ви знайдете у статті, а також зможете скачати бланк наряду-допуску на виконання вогневих робіт.
25768

Зразок Положення про виконання робіт підвищеної небезпеки

Під час виконання робіт із підвищеною небезпекою необхідно оформлювати відповідний наряд-допуск. У статті наводимо зразок Положення про застосування нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки. Адаптуйте для свого підприємства
9939