Чи має право терміст виконувати обов’язки майстра

728

Запитання

На дільниці працюють вантажопідіймальні механізми та термічне обладнання (печі). Чи має право роботодавець скоротити посаду майстра, а його обов’язки покласти на терміста — старшого зміни?

Відповідь

Ні, не має.

Організація експлуатації виробничого обладнання підвищеної небезпеки передбачає трирівневу структуру. Зокрема, суб’єкт господарювання, який експлуатує вантажопідіймальні крани, машини, мобільні підйомники, призначає:

  • працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією обладнання, — інженерно-технічний працівник, зокрема головний механік;
  • працівника, відповідального за утримання обладнання у справному стані, — ремонтний персонал, слюсар-ремонтник, електромонтер;
  • працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, машинами, мобільними підйомниками, — інженерно-технічний працівник, зокрема майстер, машиніст крана тощо.

Підстава — пункти 1, 3 глави 5 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 № 62 (НПАОП 0.00-1.80-18).

Які вимоги безпеки до робіт із вантажопідіймальними кранами й машинами

Терміст — робітник. Майстер — інженерно-технічний працівник (відповідальна посадова особа). Працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами на виробничому об’єкті, є посадовою особою, тобто він не може бути робітником.

Наявність посадової особи на виробничому об’єкті залежить від виду виконуваних робіт підвищеної небезпеки та технічного оснащення виробництва. Зокрема, для робіт із використанням вантажопідіймальних кранів або газонебезпечних робіт чинне законодавство передбачає наявність керівника робіт — відповідальної посадової особи. В окремих випадках — наприклад, якщо роботи на віддалених виробничих об’єктах виконують малочисельні бригади; у разі невиконання робіт підвищеної небезпеки тощо — керівником робіт можна призначити у порядку суміщення бригадира (старшого зміни), який пройшов відповідне навчання та перевірку знань.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14324

Лісосічні роботи: організація безпечних умов праці

Як організувати безпечне проведення лісосічних робіт, за яких погодних умов дозволено проводити такі роботи та якими знаками безпеки позначати місця їх виконання. Про все це, а також про основні причини травмування працівників лісової галузі та про профілактику нещасних випадків — далі у статті.
11725

Як експлуатувати газові балони

Безпечна експлуатація газових балонів залежить від багатьох чинників. У статті розповімо, як заповнювати, транспортувати та зберігати, як проводити техогляд, як навантажувати та розвантажувати балони з газами.
23075

Робота при низьких температурах повітря

Робота при низьких температурах повітря може бути небезпечною для здоров'я працівників. Низькі температури можуть призвести до переохолодження, обмороження та інших захворювань. Норми роботи при низькій температурі та яка допустима температура на робочому місці, читайте у статті.
293

План локалізації і ліквідації аварій для об’єктів підвищеної небезпеки

Суб’єкти господарської діяльності мають розробляти і затверджувати план локалізації і ліквідації аварій для кожного об’єкта підвищеної небезпеки, який вони експлуатують або планують експлуатувати. У статті ви знайдете зразок такого плану.
31310