Чи розслідувати раптове погіршення стану здоров’я працівника
Запитання
Чи повинне підприємство розслідувати раптове погіршення стану здоров’я працівника під час робочої зміни, якщо в цей час на нього не діяли небезпечні та шкідливі виробничі чинники?
Відповідь
Так, повинне.
Як проводити розслідування й облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, регламентує Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою КМУ від 17.04.2019 № 337 (далі — Порядок № 337).
Обставинами, за яких нещасний випадок визнають пов’язаним із виробництвом, є:
- раптове погіршення стану здоров’я потерпілого внаслідок впливу шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, що підтверджує медичний висновок;
або
- якщо потерпілий не пройшов обов’язкового медичного огляду відповідно до законодавства, а робота, яку він виконував, протипоказана йому за медичним висновком.
Підстава — частина сьома пункту 52 Порядку № 337.
Тобто зв’язок або відсутність зв’язку погіршення стану здоров’я працівника з впливом на нього виробничих чинників має визначати комісія з розслідування нещасного випадку на підставі відповідного медичного висновку.