Виробництво зупинено: чи проводити атестацію робочих місць?

407

Запитання

На підприємстві в умовах карантину через коронавірусну пандемію частково припинено роботу декількох структурних підрозділів. Одночасно закінчується термін атестації робочих місць. Чи необхідно проводити атестацію за умовами праці на робочих місцях, де виробнича діяльність не здійснюється, і як у такому випадку визначити право працівників на пільги та компенсації за роботу у шкідливих умовах?

Відповідь

Кабмін дозволив приймати на роботу під час карантину без попереднього медогляду
Георгій Лесенкоексперт з охорони праці, Київ
Єдиний дієвий спосіб захиститися від підступного коронавірусу — це профілактика. Ми підготували для вас зразки документів, необхідних для організації профілактичних заходів.

Атестація робочих місць проводиться відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 (далі — Порядок № 442) і Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Мінпраці від 01.09.1992 № 41 та Головним державним санітарним лікарем України (далі — Методичні рекомендації). Відповідно до п. 1 Порядку № 422 атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності й господарювання.

Атестацію робочих місць проводить атестаційна комісія організації, склад і повноваження якої визначаються наказом, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років (п. 4 Порядку № 442). Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

За підсумками проведеної атестації роботодавець має вжити заходів, щоб усунути виробничі фактори, які становлять загрозу життю та здоров’ю працівників.

У разі неможливості усунути шкідливі і небезпечні виробничі фактори держава гарантує працівникам право на пільги та компенсації за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці. До них, зокрема, належать:

  • призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
  • надання щорічних додаткових відпусток за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці;
  • встановлення скороченої тривалості робочого тижня;
  • призначення доплат тощо.

Отже, атестацію за умовами праці на робочих місцях, де проводиться виробнича діяльність, необхідно провести без порушення встановлених термінів.

Роботодавець не провів атестацію. Яка відповідальність?

Згідно з п. 3.4. Методичних рекомендацій лабораторно-інструментальні дослідження фізичних, хімічних, біологічних, визначення психофізіологічних факторів проводяться в процесі роботи у характерних (типових) виробничих умовах, при справних і ефективних засобах колективного й індивідуального захисту.

На робочих місцях, де виробництво зупинено, провести дослідження факторів виробничого середовища, включити робочі місця до категорії зі шкідливими і важкими умовами праці та визначити право працівників на пільги та компенсації, не порушуючи Методичні рекомендації, неможливо.

Відповідно, атестація за умовами праці на робочих місцях, де не ведеться виробнича діяльність, не проводиться. На працівників не впливають шкідливі виробничі фактори, тому в них не з’являється право на відповідні пільги та компенсації. При поновленні виробничої діяльності на цих робочих місцях необхідно провести атестацію за умовами праці в найкоротший час.

Джерело: Управління Держпраці у Полтавській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про результати атестації робочих місць

За результатами атестації робочих місць за умовами праці видається наказ про її результати. Скачайте готовий зразок наказу про результати атестації робочих місць та за потреби адаптуйте його до особливостей вашого підприємства.
23947

Комісія з атестації робочих місць за умовами праці

Атестаційна комісія — це колегіальний орган, створений для вирішення всіх питань, які стосуються атестації робочих місць на підприємстві. Зі статті ви дізнаєтеся, як створюють атестаційну комісію, хто входить до її складу, які функціональні обов’язки вона виконує.
12689

Як оформити графік проведення атестації

Перед проведенням атестації керівник підприємства видає відповідний наказ. Як додаток до нього оформлюють графік проведення атестації робочих місць за умовами праці. У статті ви знайдете зразок оформлення такого графіка.
12673